RAPORT

Wojna na Ukrainie

Luksusowe budynki, świetne lokalizacje. Putin kupił je w Niemczech przez pośredników

Putin jest właścicielem kilku nieruchomości w najlepszych lokalizacjach w Niemczech (fot. C.Hizkan/ dia images/Getty Images)
Putin jest właścicielem kilku nieruchomości w najlepszych lokalizacjach w Niemczech (fot. C.Hizkan/ dia images/Getty Images)

Według pochodzących z kręgów inwestorów informacji dziennika „Bild” Władimir Putin jest właścicielem kilku nieruchomości w najlepszych lokalizacjach w Niemczech. Putin miał je nabyć przez pośredników – braci Rotenbergów, których zna jeszcze z Petersburga.

Rosyjskie rakiety spadły na Lwów. Wszystko przez nagrania w sieci?

Nad ranem siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał rakietowy Lwowa. Pociski wystrzelone z okrętów na Morzy Czarnym spadły w pobliżu lotniska. –...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Putin miał kilka lat temu kupić Opernpalais w Monachium (cena: około 300 milionów euro), a także budynek hotelu „Sofitel” obok Starej Opery we Frankfurcie – pisze „Bild”. Według mediów w Berlinie jego własnością jest Kudamm–Karree (zespół budynków przy reprezentacyjnej ulicy zachodniego Berlina – red.).

Według dziennika Putin kupił te nieruchomości przez pośredników: rosyjski klan Rotenbergów.

„Firmy działają pod nazwą Lenhart Global Investments lub Rotex GmbH, a ich dyrektorem zarządzającym jest Lilia Rotenberg. Rotex jest również właścicielem eleganckiej willi (o powierzchni 1850 m2) w Berlinie–Schmargendorfie, domu w pełni odpowiadającego gustom Putina, z dużym basenem” – czytamy w tabloidzie.

„Rotenbergowie to bracia: Arkadij i Borys, podobnie jak Putin, pochodzą z Petersburga. Znają się (z Putinem) od dziecka, są przyjaciółmi z judo (klub Jawara–Newa) i razem walczyli o szacunek na podwórkach Petersburga. To ich łączy na całe życie” – pisze „Bild”.

Niemieckie media: Berlin stawiał na współpracę z Putinem, a to polski rząd miał rację

Rząd w Warszawie miał rację, ostrzegając przed imperialnymi ambicjami Moskwy. Rząd niemiecki długo stawiał na współpracę w Władimirem Putinem i...

zobacz więcej

Po wyborze Putina na prezydenta Rosji w 2000 r. „bracia Rotenbergowie założyli bank, przejęli fabrykę wódki, w 2008 r. kupili pięć spółek zależnych giganta energetycznego Gazpromu i dostarczają rury do rurociągu bałtyckiego. Ich majątek według „Forbesa” to 5,4 mld dolarów (4,9 mld euro)” – informuje „Bild”.

Cytowany przez gazetę eurodeputowany Markus Ferber z chadeckiej partii CSU wzywa do zajęcia nieruchomości Putina, szybkiej sprzedaży, aby uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć „na pomoc uchodźcom i odbudowę” Ukrainy.

Polityk CDU Gunther Krichbaum również domaga się zbadania, w jaki sposób „zamrożone aktywa objęte sankcjami mogą zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej