RAPORT

Pogarda

Portugalia ostrzega przed handlem ludźmi. Wydaje poradnik dla uchodźców

Kontrole na granicy Portugalii (fot. Horacio Villalobos/Corbis/Getty Images)
Kontrole na granicy Portugalii (fot. Horacio Villalobos/Corbis/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Portugalia dostarczy uchodźcom z Ukrainy poradnik o tym, jak się chronić przed handlem ludźmi – ogłosił rząd. Według najnowszych oficjalnych informacji Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) kraj ten do tej pory pozytywnie rozpatrzył 13237 wniosków o ochronę tymczasową.

Żebractwo, katorżnicza praca, źródło organów. Handel ludźmi przybiera na sile

Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie alarmuje, że w pandemii handel ludźmi przybiera na sile. Ten zbrodniczy proceder dotyka rocznie 40 mln...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Portugalska minister spraw wewnętrznych powiedziała, że SEF we współpracy z Guarda Nacional Republicana wyrywkowo kontroluje granicę z Hiszpanią, aby zapobiec handlowi ludźmi. Służby kontrolują grupy osób i autobusy, które przywożą uchodźców.

Jak uchronić uchodźców przed handlem ludźmi?


Minister podkreśliła, że nie można „ignorować ryzyka, że siatki przestępcze będą szukać osób w bardziej niestabilnej sytuacji”. Jak wyjaśniała, przestępcy mogą sprawiać wrażenie, że przewożą uchodźców do normalnego miejsca w Portugalii, a „w końcu będą ich umieszczać” w miejscach, gdzie zmusza się ludzi do prostytucji.

Policja w Holandii: Istnieje poważne ryzyko handlu ludźmi

W związku z napływem ukraińskich uchodźców w Niderlandach policja ostrzega przed handlem ludzi. Komendy policji w całym kraju otrzymały polecenie,...

zobacz więcej

Sekretarz Stanu ds. Obywatelstwa i Równości Rosa Monteiro poinformowała, że Ukraińcom przybywającym do Portugalii zostanie przekazany poradnik z informacjami o ryzyku handlu ludźmi.

Według Monteiro poradnik, w języku portugalskim, angielskim i ukraińskim, wyjaśni uchodźcom, jak ubiegać się o ochronę tymczasową, jak uchronić się przed handlem ludźmi podczas podróży, a także rozpoznać znaki i zagrożenia.

Zobacz także: Uchodźcy spali na dworcu w Stuttgarcie. Nie mieli certyfikatu szczepień


Jak podkreśliła sekretarz stanu, poradnik będzie rozdawany „na granicach, wśród służb, SEF, w krajowych ośrodkach wsparcia dla migrantów” i pięciu organizacjom walczącym z handlem ludźmi.

Koszt utrzymania uchodźców to nawet 10 mld zł. „UE zadeklarowała 0,5 mld euro”

Wstępne szacunki mówią, że koszt utrzymania miliona ukraińskich uchodźców to kilka miliardów złotych, a może nawet 10 mld zł, jeśli weźmiemy pod...

zobacz więcej

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Portugalii złożono 13 237 wniosków o ochronę tymczasową. Składać je można online w trzech różnych językach.

Jak podaje urząd, platforma SEFforUkraine.sef.pt „umożliwia wszystkim obywatelom Ukrainy i ich krewnym, a także wszystkim obcokrajowcom przebywającym na Ukrainie, złożenie wniosku online o ochronę tymczasową na rok, z możliwością przedłużenia na dwa półrocza”.

Podczas procesu ubiegania się o ochronę tymczasową w Portugalii osoby, które o nią wystąpią, dostają numery podatkowe, ubezpieczenia i do państwowej służby zdrowia, dzięki czemu mogą korzystać z tych usług i wejść na rynek pracy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej