RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

10 państw UE sprzedawało Rosji broń mimo embarga. Na czele Niemcy i Francja

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i lider Rosji Władimir Putin (fot. Stephane Lemouton/ PAP/Abaca)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i lider Rosji Władimir Putin (fot. Stephane Lemouton/ PAP/Abaca)

Najnowsze

Popularne

Po ataku Rosji na Krym Unia Europejska wprowadziła w 2014 r. embargo na sprzedaż broni dla Federacji Rosyjskiej. Mimo to wiele państw dalej handlowało z Władimirem Putinem. Na liście eksporterów broni do Rosji są: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania. „Niemcy wyeksportowały do Rosji sprzęt wojskowy o wartości 121,8 mln euro, co stanowi 35 proc. całego eksportu broni z UE do Rosji” – informuje Investigate Europe.

„Czy naprawdę myśli pan, że jeden Putin zabija nasze dzieci, niszczy nasze miasta?”

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk odpowiedział kanclerzowi Niemiec, który we wpisie na Twitterze potępił „zniewagi i ataki...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W 2014 r. UE nałożyła embargo na eksport broni do Rosji w odpowiedzi na rozpętanie wojny w Donbasie i aneksję Krymu. Jednak jak podaje Disclose, ówczesny prezydent Francois Hollande, a następnie urzędujący szef państwa Emmanuel Macron zezwolili „na dyskretne dostawy broni”.

Portal śledczy wskazuje, że wartość francuskiego sprzętu dla Rosji szacowana jest na 152 mln euro. To m.in. kamery termowizyjne do czołgów oraz systemy nawigacyjne i detektory podczerwieni montowane w myśliwcach i śmigłowcach bojowych rosyjskiego lotnictwa.

Zobacz także:   Europosłowie PiS pytają KE o dostawy broni z Francji do Rosji

Na drugim miejscu listy, która w czasie agresji Rosji na Ukrainę należy do wyjątkowo niechlubnych, znalazły się Niemcy. Dzięki lukom prawnym, sprzęt wojskowy „płynął” do Moskwy także z Berlina.

„Według informacji zebranych przez Investigate Europe Niemcy wyeksportowały do Rosji sprzęt wojskowy o wartości 121,8 mln euro. Stanowi to 35 proc. całego eksportu broni z UE do Rosji” – napisano.

Wśród sprzedanego Rosjanom sprzętu wojskowego z Niemiec znalazły się m.in. karabiny. Dziennikarze portalu piszą, że rząd w Berlinie nie odpowiedział na ich pytania w sprawie handlu bronią z Rosjanami.

Premier Ukrainy rozmawiał z dyrektorem Nestle. Zaskakująca decyzja

Premier Ukrainy Denys Szmyhal rozmawiał z dyrektorem generalnym firmy Nestle Markiem Schneiderem. „Niestety, nie okazał zrozumienia” – napisał w...

zobacz więcej

Investigate Europe przekazało w raporcie, że przeanalizowali dane grupy roboczej Rady ds. wywozu broni konwencjonalnej (COARM).

Zestawienia z lat 2015-20 wskazują, że chociaż na czele współpracy z Władimirem Putinem stały Francja i Niemcy, biznes z Rosjaninem robiło też co najmniej osiem innych państw.

Zobacz także:   Szokujący efekt dziennikarskiego śledztwa. Dotyczy Francji i Rosji

To Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania.

W rozmowie z portalem tvp.info posłanka PiS Anna Kwiecień zaznaczała w ostatnich dniach, że taka broń służy dziś Rosji do mordowania niewinnych Ukraińców. –  Czekam na śledztwo międzynarodowe w tej sprawie – powiedziała. – Jestem głęboko przekonana, iż zdecydowanie więcej jest ludzi przyzwoitych, którzy nie chcą, aby tego rodzaju sytuacje były zamiatane pod dywan – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej