RAPORT

Wojna na Ukrainie

Figura Matki Bożej Fatimskiej przyjechała do Lwowa [WIDEO]

Kopia figury Matki Bożej Fatimskiej we Lwowie (fot.TT)
Kopia figury Matki Bożej Fatimskiej we Lwowie (fot.TT)

Figura Matki Bożej Fatimskiej dotarła w czwartek do Lwowa. To pierwszy etap pielgrzymki, której celem jest modlitwa w intencji pokoju na Ukrainie w związku z rosyjską inwazją na ten kraj. Replika figury wyjechała w poniedziałek z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie.

„To taki wymiar wiary, nadziei i miłości”. Watykanistka o trzech papieżach [WIDEO]

Obecność Jana Pawła II w Polsce była „rewolucją nadziei” – określiła portugalska dziennikarka Aura Miguel w wywiadzie dla portalu tvp.info,...

zobacz więcej

13. kopia figury Matki Bożej Fatimskiej nawiedziła cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny we Lwowie. W uroczystościach wziął udział m.in. metropolita lwowski Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Ihor Woźniak. Statua została przyjęta przez setki wiernych. Jak podaje portugalska agencja informacyjna „Ecclesia”, powołując się na sanktuarium w Fatimie, figura ma rolę „posłańca pokoju”. Pozostanie we Lwowie do 15 kwietnia.

Archidiecezja ukraińska powiadomiła w oświadczeniu, że katolicy będą „prosić Boga i Maryję Dziewicę o pokój na Ukrainie i na świecie”.

Na prośbę metropolity


Arcybiskup Ihor Woźniak skierował prośbę do sanktuarium w Fatimie o przysłanie na Ukrainę figurę Matki Bożej w związku z wojną na Ukrainie. Oficjalna prośba metropolity została złożona 10 marca, „Prosimy o przesłanie nam figury Pielgrzymującej Matki Bożej z Fatimy na Ukrainę, abyśmy mogli modlić się, prosząc o Jej opiekę; żeby do kraju powrócił pokój”.

Zobacz także: Rocznica zamachu na Jana Pawła II. „Zawsze emanowała od niego świętość”


Sanktuarium Fatimskie podkreśliło w komunikacie, że przemieszczenie się tego wizerunku Matki Bożej na terytorium ukraińskie, które ma miejsce po raz pierwszy, jest uzasadnione „duszpasterskim wysiłkiem modlitwy o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie”.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. „Jesteśmy gotowi przyjąć”

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku już się zaczęły. Portugalczycy czekają na młodych pielgrzymów z całego świata. –...

zobacz więcej

Sanktuarium w Fatimie posiada w sumie kilkanaście figurek maryjnych, wysyłanych co roku do różnych części globu. W ostatnich latach odbyły one kilkadziesiąt podróży, m.in. do Włoch, Hiszpanii, Beninu, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii. Najstarsza z pielgrzymujących figur okrążyła kulę ziemską podczas swoich licznych peregrynacji już piętnaście razy. Na przełomie 1995-96 trwała pielgrzymka figury po Polsce.

Zawierzenie Rosji i Ukrainy

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało we wtorek, że 25 marca, podczas celebracji pokutnej, o godz. 17.00 w Bazylice św. Piotra w Watykanie Papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego samego dnia aktu zawierzenia dokona także w Kaplicy Objawień w Fatimie kard. Konrad Krajewski w roli wysłannika papieskiego. Jak podało sanktuarium, dokładna godzina zostanie jeszcze ustalona.

– Symboliczne znaczenie tego poświęcenia wynika z faktu, że w tej chwili na Ukrainie trwa niestety otwarty konflikt i prosimy przede wszystkim o zaprzestanie rozlewu krwi, która jest zawsze krwią niewinną, a także o zaprowadzenie trwałego pokoju. Trwały pokój jest właśnie tym, co pochodzi z Niepokalanego Serca Maryi, to znaczy od Chrystusa, Księcia Pokoju – powiedział agencji SIR abp Paolo Pezzi. Arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie skomentował ogłoszoną decyzję papieża. Nawiązał też do trudnych negocjacji toczących się między stronami, które starają się wypracować porozumienie pokojowe. – To nie jest tak, że modlitwa zaczyna działać, gdy zawodzi polityka. Wręcz przeciwnie, przypomniałem sobie wypowiedź Jana Pawła II, który powiedział, że kiedy spotykają się mocarze ziemi, Kościół się modli. Tak więc modlitwa, a w szczególności modlitwa do Maryi, ma bardzo dużą moc. Wystarczy przypomnieć sobie popularne powiedzenie, które mówi: jeśli chcesz szybciej dotrzeć do Chrystusa, idź przez Jego Matkę – powiedział abp Pezzi.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej