RAPORT

Pogarda

Zełenski ostro w Bundestagu: Mówiliśmy wam, że Nord Stream to straszna broń

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w czwartek online na posiedzeniu deputowanych Bundestagu. – Szanowni politycy, szanowny narodzie niemiecki, mówiliśmy wam, że Nord Stream i Nord Stream 2 to straszna broń w ręku Putina. Broń przeciwko ukraińskiej gospodarce – zaznaczył. Dodał, że gdy Kijów prosił o członkostwo w NATO, część liderów Zachodu rozkładała ręce. – Teraz przychodzimy z prośbą o dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej – podkreślił.

Niemiecki polityk zaatakował ambasadora Ukrainy. Teraz usuwa post i przeprasza

Poseł współrządzącej w Niemczech SPD i parlamentarny sekretarz stanu Soeren Bartol wyraził niezadowolenie z działań ambasadora Ukrainy w Berlinie...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

– Przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności – powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.

Ukraiński przywódca wezwał Niemców do „zburzenia muru”, wsparcia Ukraińców i zatrzymania wojny.

Zaapelował do niemieckich parlamentarzystów o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, mówiąc m.in., że obecnie ukraińscy żołnierze bronią europejskich wartości, takich jak wolność i prawo do samostanowienia, bez wsparcia Niemiec.

Zobacz także:   Media: Kanclerz Scholz odrzuca polską propozycję misji pokojowej NATO na Ukrainie

Mówię w imieniu Ukraińców, którzy przeżyli II wojnę światową - po 80 latach znów dzieje się to samo – oświadczył Zełenski, przypominając tragedię wąwozu Babi Jar pod Kijowem, miejsca pamięci o Holokauście, które podczas trwającej inwazji na Ukrainę zostało ostrzelane przez siły rosyjskie.

Zełenski o członkostwie w UE


– Zwracam się do was po trzech tygodniach pełnoskalowej wojny. Po ośmiu latach wojny na wschodzie mojego kraju. Mówię do was w chwili, gdy Rosjanie bombardują nasze miasta – mówił Wołodymyr Zełenski.

Długa lista zagadek wokół wizyty Schroedera u Putina. Niemieckie media punktują

Dziennik „Bild” przygląda się „pięciu zagadkom” związanym z ubiegłotygodniową podróżą byłego kanclerza Garharda Schroedera do Moskwy, gdzie miał...

zobacz więcej

Prezydent Ukrainy ocenił, że wprowadzone dotychczas sankcje są zbyt słabe.

Zobacz także:  Morawiecki w „Bildzie”: Cierpienie Ukraińców wymaga nie słów, lecz działań

Widzimy, ile więzów handlowych miały wasze przedsiębiorstwa z firmami rosyjskimi. Ale mimo to przez trzy tygodnie wojny zdołaliśmy się przekonać, że to co widzieliśmy, jest prawdą. A wiele osób nie chce widzieć prawdy – kontynuował.

Przypomniał, że przed wybuchem rosyjskiej inwazji Ukraińcy wielokrotnie pytali, co mogą zrobić, aby stać się członkiem NATO, aby móc żyć w bezpieczeństwie. –Usłyszeliśmy odpowiedź, że chwilowo takich decyzji nie ma – powiedział.

– Teraz przychodzimy z prośbą o dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej. Jakiekolwiek wahania w tej sprawie to de facto budulec dla nowego muru, który oddzieli cywilizowany świat od Ukrainy. Dlatego konieczne są takie sankcje, aby Rosja odczuła każdy dzień prowadzenia wojny – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej