RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy uwolnili porwanego przez Rosjan mera Melitopola

Mer Melitopola Iwan Fedorow, który został uprowadzony przez Rosjan, jest na wolności (fot. MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES / Twitter)
Mer Melitopola Iwan Fedorow, który został uprowadzony przez Rosjan, jest na wolności (fot. MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES / Twitter)

Ukraina przekazała stronie rosyjskiej dziewięciu schwytanych żołnierzy, aby uwolnić mera miasta Melitopol Iwana Fedorowa, który został porwany w zeszłym tygodniu, podała ukraińska agencja informacyjna Interfax, cytując wysokiego rangą urzędnika administracji prezydenta Zełenskiego.

Wstrząsająca rosyjska zbrodnia. Ujawniono nowe dowody [ZDJĘCIA]

Rosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu. W środku mogło być nawet tysiąc osób; nie ma dotąd informacji o liczbie ofiar. Media społecznościowe...

zobacz więcej

Rosja napadła na Ukrainę – RAPORT

„Iwan Fiodorow został zwolniony z rosyjskiej niewoli... Za niego Rosja otrzymała dziewięciu wziętych do niewoli żołnierzy, poborowych, w rzeczywistości dzieci urodzone na przełomie 2002 i 2003 r.” – czytamy w komunikacie ukraińskiej agencji.

Biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podało wcześniej, że burmistrz Iwan Fiodorow został zwolniony, ale nie podało szczegółów.

Po odzyskaniu wolności burmistrz Melitopola rozmawiał telefonicznie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Również wiceszef prezydenckiego biura Kyryło Tymoszenko ogłosił na swoim kanale w Telegramie, że Fiodorow „jest już bezpieczny”.

W nagraniu wideo Tymoszenko powiedział, że „zakończyła się operacja specjalna uwolnienia” Fedorowa i że mer rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Melitopol w obwodzie zaporoskim jest zajęty przez wojska rosyjskie. Pełniącą obowiązki mera została tam opozycyjna, prorosyjska radna Hałyna Danylczenko, która zachęca mieszkańców, by „dostosowali się do nowej sytuacji”.

Fiodorow został w piątek zatrzymany i uprowadzony przez Rosjan. Zełenski mówił, iż od Fiodorowa żądano, by publicznie uznał okupacyjne władze rosyjskie.

Zobacz także: Przeciwlotnicza broń dla Ukrainy. Wielka Brytania potwierdza dostawy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej