RAPORT

Wojna na Ukrainie

Błaszczak o propozycji misji pokojowej NATO. Jak zareagowali sojusznicy?

Szef MON Mariusz Błaszczak (fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA)
Szef MON Mariusz Błaszczak (fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA)

– Propozycja wysłania misji pokojowej NATO na Ukrainę została przyjęta w Sojuszu z zainteresowaniem – ocenił minister Mariusz Błaszczak, który w Brukseli brał udział w nadzwyczajnym posiedzeniu szefów resortów obrony.

Ostra zapowiedź Putina: Specjalna operacja na Ukrainie będzie dokończona

– Zachód nie wybaczy Rosji jej niezależnego kursu i będzie próbował wywierać na nią presję i naruszać jej integralność terytorialną, ale Stany...

zobacz więcej

– To nie jest projekt łatwy, wszyscy mają tego świadomość. Jesteśmy gotowi do przedstawiania szczegółów. Liczymy na szybkie stanowisko Sojuszu – dodał minister Błaszczak.

Propozycję wysłania misji pokojowej NATO przedstawił wczoraj na Ukrainie wicepremier Jarosław Kaczyński. – Potrzebna jest misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego, która będzie w stanie także się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy – powiedział Kaczyński po spotkaniu w Kijowie. –

Zobacz także ->  Potężne wsparcie. NATO wysłało Ukrainie systemy przeciwlotnicze

Mariusz Błaszczak mówił w środę, że podczas pierwszej sesji ministrów obrony państw NATO „analizowano sytuację, jaka ma miejsce na Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję”.

– Nie ma zgody NATO na tę sytuację. Sojusz mówi jednym głosem, jeśli chodzi o wsparcie – zaznaczył. Dodał, że informacje dotyczące ewentualnej pomocy dla Kijowa poprzez dostarczenie kolejnego sprzętu militarnego zostaną przekazane przez NATO w najbliższym czasie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej