RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Morawiecki: Obywatele UE, czy wasz komfort jest ważniejszy niż łzy i krew dzieci Ukrainy?

Najnowsze

Popularne

– Jeżeli Europa myśli, że jak Ukrainę straci, to będzie to ta sama Europa, to ci, którzy tak myślą, są w głębokim błędzie. Taka Europa byłaby symbolem porażki, słabości i upokorzenia. Musimy animować tę obronę, pomagać bronić się Ukrainie właśnie po to, żeby Europa nie była Europą bez duszy. Żeby nie była Europą bez swojej tożsamości – ostrzegał premier Mateusz Morawiecki w Kijowie.

Zełenski: Są z nami, żeby nas wesprzeć, to mężny krok, z takimi przyjaciółmi zwyciężymy [WIDEO]

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński rozmawiali we wtorek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

– Na początek chcę powiedzieć, że dziękuję mojemu przyjacielowi Janezowi Janszy, bo to on jest pomysłodawcą tej ważnej wyprawy, tego wydarzenia. On nas zainspirował i to on jest, można powiedzieć, ojcem chrzestnym tego naszego dzisiejszego pobytu. Dziękuję bardzo, Janez.

– Po drugie chcę powiedzieć, że o naszym wyjeździe do Kijowa wspomniałem i rozmawiałem również z Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Odnieśli się do tego z ogromnym zrozumieniem. Wiedzą doskonale, że nasi ukraińscy sąsiedzi, przyjaciele potrzebują teraz nie tylko moralnego wsparcia, ale bardzo konkretnego wsparcia.

– Przekazałem panu premierowi podczas naszej roboczej sesji, gdzie wyjaśnialiśmy wszystkie szczegóły dokładnie, z jakich części budżetu Unii Europejskiej jakie środki w wysokości, już dzisiaj ponad 2 mld euro, będą płynęły i już płyną na pomoc humanitarną i wszelką inną dla Ukrainy.

– Warto przede wszystkim podkreślić, że od 20 dni Kijów broni się i broni tym samym też podstawowych wartości europejskich. Patrzę głęboko w oczy wszystkim liderom europejskim. Tak, Kijów dzisiaj stoi na pierwszej linii frontu obrony największych wartości europejskich. Wolności, niepodległości, swobody wyboru życia przez jednostkę czy demokracji – czyż to nie są największe wartości?

– Od 20 dni Kijów broni tych wartości europejskich. Chcemy dotrzeć do sumień wszystkich Europejczyków przede wszystkim i obywateli wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie, do opinii publicznej w Europie Zachodniej, w całej Unii Europejskiej.

Świat pod wrażeniem odwagi Morawieckiego i Kaczyńskiego. Czy Scholz pojedzie do Kijowa?

Lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz uznał wyjazd do Kijowa premierów Polski, Czech i Słowenii za odważny krok - pisze we wtorek agencja DPA....

zobacz więcej

– Ukraina stoi dzisiaj na straży podstawowych europejskich wartości. Kto pomyślał 20 dni temu, że Kijów tak bohatersko, że cała Ukraina z tak wielką odwagą będzie broniła każdej piędzi ziemi, każdego istnienia ludzkiego, każdej ulicy, każdego przedszkola i szkoły? Barbarzyński atak rosyjski to nie jest dzisiaj już atak na wojsko, na linii frontu jednej, drugiej, trzeciej czy czwartej. Tych linii frontu otwartych zostało wiele. To atak na kobiety, na dzieci. Ponad setka dzieci zginęła w bestialski sposób zamordowana tutaj, w Ukrainie.

– Jeżeli Europa myśli, że jak Ukrainę straci to będzie to ta sama Europa to - drodzy Europejczycy - ci, którzy tak myślą są w głębokim błędzie. Taka Europa byłaby symbolem porażki, symbolem słabości i symbolem upokorzenia. Dlatego my razem wszyscy nie możemy do tego dopuścić.

– Obowiązek humanitarny, który spełniamy, za który nam dziękują, to jest podstawowy obowiązek. Ale to jest tylko początek. Tak naprawdę musimy dużo więcej. Musimy animować tę obronę, pomagać bronić się Ukrainie właśnie po to, żeby Europa nie była Europą bez duszy. Żeby nie była Europą bez swojej tożsamości.


Przeczytaj także: Dworczyk o wizycie w Kijowie: Wyraz olbrzymiej solidarności z Ukrainą  

– Rozmawialiśmy dużo o sankcjach. Denis o tym wspominał, pan prezydent Zełenski o tym wspominał. Czasami słyszę takie głosy w Europie, że to zagrozi tej pewnej strefie komfortu, w której Unia Europejska się znajduje. No to jak, drodzy obywatele Unii Europejskiej, drodzy przyjaciele z Hiszpanii, z Francji, z Austrii czy z Włoch? Wasz komfort jest ważniejszy niż łzy, niż krew dzieci tutaj, w sercu Ukrainy? No chyba nie. Mam nadzieję, że jeszcze macie swoje własne serca, swoje własne sumienia, żeby to osądzić.

Zełenski: Ile trzeba wystrzelić rosyjskich rakiet, żeby zniszczyć wieżę w Toronto? [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poprzez wideołącze wygłosił we wtorek przemówienie do polityków w Ottawie i do Kanadyjczyków. Prosił, aby...

zobacz więcej

– Nie powiem, kto to powiedział na Radzie Europejskiej, bo nie wiem, czy ta osoba by sobie tego życzyła, ale były dwa ciekawe głosy. Jeden o tym, że chyba lepiej jest założyć cieplejszy sweter - to taka przenośnia - i jak najszybciej odciąć Rosjan od tego tlenu, czyli od pieniędzy ze sprzedaży surowców. No chyba lepiej. Druga wypowiedź: że nie ma i nie powinno być żadnych czerwonych linii, których nie można przekroczyć, jeśli chodzi o sankcje. Tak, sankcje powinny być jak najdalej idące. Już dzisiaj o nich rozmawialiśmy bardzo wiele.

– Putin musi wiedzieć i poznać tę prostą prawdę, którą chyba zapomniał, że tyrani odchodzą, zło przemija. Zło nie buduje przyszłości. Wolność i prawda, dobro i sprawiedliwość są nieśmiertelne.

– My wszyscy pomagamy naszym ukraińskim sąsiadom w walce o te najwyższe, najpiękniejsze wartości. Te wartości ludzkie, duchowe - te, które czynią z nas ludzi dobrych, ludzi uczciwych, ludzi prawych. Dziękuję za to tym niezwykle odważnym żołnierzom ukraińskim, wszystkim, którzy z bronią w ręku stają do tej nierównej walki. Ale w tej nierównej walce i my tu, dziś w Kijowie i w ogóle, dołożymy niejedną jeszcze naszą cegiełkę, żeby Ukraina zwyciężyła. Zwyciężyła swoją wolność, ale zwyciężyła też przyszłość dla Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej