RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Lech Kaczyński w Gruzji zmienił bieg historii. Mocny wpis Morawieckiego

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński lecą do Kijowa. Szef rządu przypomniał, że gdy 14 lat temu trwała rosyjska inwazja na Gruzję, prezydent Lech Kaczyński pojawił się w Tbilisi i zmienił percepcję tamtej wojny. „W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia” – napisał premier.

Morawiecki, Kaczyński, Fiala i Janša jadą do Kijowa na spotkanie z Zełenskim

W porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej i przewodniczącą Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„»Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę.« Tak 14 lat temu mówił ś.p. Lech Kaczyński w stolicy Gruzji Tbilisi podczas rosyjskiej inwazji na ten kraj” – napisał w najnowszym poście na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że wizyta prezydenta RP „zmieniła wtedy percepcję tej wojny, a wielki akt odwagi dodał ducha Gruzinom i jest do dziś wspominany na całym świecie”.

Zobacz także:  To jest artykuł, dla polityków Platformy Obywatelskiej

„Dziś, w 20 dniu zbrodniczej agresji Putina na Ukrainę, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janšą jedziemy do Kijowa, by pokazać Ukraińcom naszą solidarność” – zaznaczył Morawiecki.

Wyjazd organizowany jest w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ).

„W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia. Bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii” – podkreślił Morawiecki.

Lech Kaczyński: Nikt się nie bał


Przypomnijmy, że w 2008 r. podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori Lech Kaczyński przyleciał do Tbilisi.

Amerykański dowódca: Rosja zakończy wojnę w ciągu 10 dni

Ben Hodges to były dowódca generalny armii Stanów Zjednoczonych w Europie. W rozmowie ze stacją MSNBC ocenił, że Rosji coraz bardziej brakuje...

zobacz więcej

Wziął udział w wiecu poparcia Gruzinów wraz prezydentami Litwy, Estonii, Ukrainy i premierem Łotwy, którzy do Gruzji przylecieli z inicjatywy polskiego przywódcy.

Zobacz także:   Rosja napadła na Ukrainę. Zełenski zdecydował w sprawie stanu wyjątkowego

– Gdy zainicjowałem ten przyjazd, niektórzy sądzili, że prezydenci będą się obawiać. Nikt się nie obawiał. Wszyscy przyjechali, bo Środkowa Europa ma odważnych przywódców. I chciałbym to powiedzieć nie tylko wam. Chciałbym to powiedzieć również tym z naszej wspólnej Unii Europejskiej, że Europa Środkowa, Gruzja, że cały nasz region będzie się liczył, że jesteśmy podmiotem – mówił.

– I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę – przestrzegał prezydent Rzeczypospolitej.
BWierzymy, że Europa zrozumie wasze prawo do wolności i zrozumie też swoje interesy. Zrozumie, że bez Gruzji Rosja przywróci swoje imperium, a to nie jest w niczyim interesie. Dlatego jesteśmy tutaj – dodał Lech Kaczyński.

Stanął w obronie Gruzji. Słowa Lecha Kaczyńskiego powstrzymały Rosję

Zawsze działał w interesie Polski. Czy to w polityce historycznej, energetycznej czy międzynarodowej. Suwerenność i obrona granic – nie tylko tych...

zobacz więcej

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński na Ukrainie


Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że w Kijowie zostaną ogłoszone informacje dotyczące konkretnego, wymiernego wsparcia dla Ukrainy.

Zobacz także:   Te słowa powstrzymały Rosję. 12 lat od przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gruzji

Jak zaznaczono, celem wizyty jest „potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego”.

O wizycie delegacji poinformowana jest społeczność międzynarodowa za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, w tym ONZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej