RAPORT

Pogarda

Zełenski: Rosja zrozumiała już, że niczego nie osiągnie [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił kolejne orędzie (fot. FB)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił kolejne orędzie (fot. FB)

Najnowsze

Popularne

Wróg nie spodziewał się takiego oporu z naszej strony. Rosja zrozumiała już, że niczego nie osiągnie. Wiedzą to już rosyjscy żołnierze. Wojsko rosyjskie jest teraz źródłem sprzętu dla naszej armii – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w najnowszym orędziu.

Zełenski: To wstęp do uwolnienia całego naszego kraju

Wsparcie sił zbrojnych przez cały naród Ukrainy, masowe wstąpienie do ruchu obrony terytorialnej to wstęp do zwycięstwa, wstęp do uwolnienia całego...

zobacz więcej

Prezydent Ukrainy zwrócił się do rosyjskich żołnierzy. – Wiemy, co myślicie o tej wojnie, słyszymy wasze rozmowy, wyciągamy wnioski i wiemy, kim jesteście. Proponujemy wam wybór – jeżeli się poddacie, będziecie traktowani tak, jak ludzie, z godnością – zapewnił. Wskazał również, że „przez 19 dni Rosja straciła 80 samolotów, więcej niż w czasie obu wojen czeczeńskich”.

Wołodymyr Zełenski wskazał także, że Unia Europejska przygotowuje czwarty pakiet sankcji przeciwko Rosji. – Mam nadzieję, że nie będzie on ostatni – podkreślił. – Odpowiedzialność za tę wojnę i katastrofę humanitarną spoczywa na rosyjskich żołnierzach. Wszyscy w Ukrainie widzą, co się dzieje, będzie za to odpowiedź – zaznaczył i wyliczył niszczone przez rosyjskiego agresora ukraińskie miasta.

Rosyjskie kłamstwa i dezinformacja


Podziękował także tym Rosjanom, którzy przeciwstawiają się kłamstwom i dezinformacji. Wspomniał o producentce rosyjskiej telewizji państwowej Mariji Owsiannikowej, która podczas programu na żywo zaprotestowała przeciwko kremlowskiej propagandzie. – Jestem wdzięczny tym, którzy walczą z dezinformacją i mówią prawdę. Przekazują realne fakty swoim przyjaciołom, swoim bliskim, rodakom. Takim jak ta dziewczyna, która weszła do studia pierwszego kanału z plakatem antywojennym. Tym, którzy nie boją się protestować, póki jeszcze wasz kraj nie zamknął się zupełnie przed całym światem – dodał.

Zełenski opowiedział również o rozmowach z przywódcami europejskimi. – Rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Wszystkie te rozmowy mają na celu uczciwe zakończenie konfliktu – wyjaśnił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Prezydent Ukrainy przekazał na koniec, jakie reformy gospodarcze zamierza przeprowadzić jego rząd. – Zaczynamy reformę podatkową. W przypadku małego biznesu dajemy dobrowolną opłatę jednego podatku. Jeżeli możecie, płaćcie, jeżeli nie możecie, nie musicie płacić – zwrócił się do rodaków. – Po drugie: deregulacja biznesu. Likwidujemy wszystkie kontrole we wszystkich rodzajach działalności gospodarczych. Żeby wszędzie, gdzie nie ma wojny, życie gospodarcze nadal się toczyło – zaznaczył.

W środę amerykańscy kongresmeni wysłuchają przemówienia prezydenta Zełenskiego. Dzień wcześniej przemówi do kanadyjskich parlamentarzystów. We wtorek będą też kontynuowane rozmowy pokojowe z Rosją.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej