RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Tu was okłamują, precz z wojną!” Rosyjska dziennikarka w programie na żywo

Marina Owsiannikowa: Precz z wojną, Rosjanie przeciw wojnie (fot. tt/@the_ins_ru)
Marina Owsiannikowa: Precz z wojną, Rosjanie przeciw wojnie (fot. tt/@the_ins_ru)

Najnowsze

Popularne

„Zatrzymajcie wojnę, precz z wojną, nie wierzcie propagandzie, tu was okłamują. Rosjanie przeciw wojnie” – taki plakat rozwinęła w studiu rosyjskiej telewizji podczas programu na żywo dziennikarka Marina Owsiannikowa. Realizator natychmiast włączył materiał filmowy, a autorkę happeningu odwieziono na komisariat. Ma odpowiadać na podstawie nowych przepisów o „dyskredytacji rosyjskich sił zbrojnych”.

WOJNA NA UKRAINIE

Na nagraniu widać, jak Owsiannikowa, redaktorka rosyjskiej telewizji publicznej, podczas emisji na żywo ze studia pojawia się za plecami prowadzącej program informacyjny „Wriemia” Jekateriny Andriejewej i rozwija karton. Widać na nim flagę ukraińską i rosyjską oraz napisy po rosyjsku i angielsku, które głoszą: „Zatrzymajcie wojnę, precz z wojną, nie wierzcie propagandzie, tu was okłamują. Rosjanie przeciw wojnie”. Jej akcja trwa kilka sekund, potem pojawia się materiał filmowy.

Według portalu theins.ru Owsiannikowa została przewieziona na komisariat policji, gdzie prawdopodobnie sporządzono zawiadomienie o przekroczeniu nowych przepisów o cenzurze i zakazie „dyskredytacji rosyjskich sił zbrojnych”. Ustawę kilka dni wcześniej podpisał Władimir Putin. Za przekazywanie informacji i opinii niezgodnych z narracją Kremla grozi teraz nawet 15 lat więzienia. Przed happeningiem w programie na żywo Owsiannikowa opublikowała nagranie, w którym działania Rosji na Ukrainie określiła mianem „przestępstwa” i „agresji”. Putinowski reżim nakazuje, by atak na Ukrainę nazywano „specjalną operacją wojskową”. Zdaniem Owsiannikowej „odpowiedzialność za tę agresję spoczywa na jednym człowieku, a tym człowiekiem jest Władimir Putin”.

Putin potrzebuje „mięsa armatniego”. Branka na okupowanych terytoriach Ukrainy

Rosyjskie dowództwo wojskowe przeprowadziło mobilizację na okupowanych terenach Donbasu; ludzie, którzy trafili do wojska, zostaną użyci jako...

zobacz więcej

– Mój ojciec jest Ukraińcem, moja matka Rosjanką i nigdy nie byli wrogami. Mój naszyjnik (w barwach narodowych Ukrainy i Rosji – red.) jest symbolem tego, że Rosja musi zatrzymać bratobójczą wojnę, a bratnie narody zdołają się jeszcze pojednać – mówi dziennikarka.

Owsiannikowa wyznaje, że wstydzi się pracy w putinowskiej telewizji, wstydzi się tego, że „umożliwiała okłamywanie ludzi i przerabianie Rosjan na zombie”.

– Przemilczeliśmy, gdy to wszystko dopiero się zaczynało w 2014 r., przemilczeliśmy otrucie przez Kreml Nawalnego. Bez słowa obserwowaliśmy tylko, (co czyni ten) nieludzki reżim, aż cały świat odwrócił się od nas. Jeszcze dziesięć pokoleń naszych potomków nie zmyje z siebie hańby tej bratobójczej wojny. Jesteśmy Rosjanami, myślącymi i rozsądnymi. Tylko w naszej mocy jest powstrzymać to szaleństwo. Bierzcie udział w mityngach, nie bójcie się niczego, wszystkich nas nie pozamykają – apelowała.

Przeczytaj także: Schwytani Rosjanie przyznają się do morderstw, rabowania i gwałtów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej