RAPORT

Pogarda

Komu się nie opłaca, żeby Rosja zbankrutowała?

Najnowsze

Popularne

– W środę Rosja powinna zapłacić procent od euroobligacji – wskazał w programie „Strefa starcia” w TVP Info politolog Artur Wróblewski. Największym wierzycielem jest Francja, ale też USA, Austria i Włochy czekają na wypłaty 117 mln euro. Ekspert przyznał, że z biznesowego punktu widzenia tym podmiotom nie się opłaca, żeby Rosja zbankrutowała.

Ukraina sprzedaje obligacje wojenne. Zebrała 277 mln dolarów

Ukraina pozyskała 277 mln dol. ze sprzedaży rządowych obligacji wojennych, oferowanych przez tamtejsze Ministerstwo Finansów osobom prywatnym,...

zobacz więcej

W programie TVP Info „Strefa starcia” politolog Artur Wróblewski wyjaśnił, że brak woli politycznej, żeby „karać Putina i putinofaszyzm”, bierze się z interesów, które prowadzą z Rosją różne państwa. Blokada eksportu i importu by im zaszkodziła.

Jako przykłady podał m.in. eksport neonu, który jest wykorzystywany np. w produkcji półprzewodników; 70 proc. światowego wydobycia pochodzi z Rosji i Ukrainy. Wróblewski wymienił też szafiry syntetyczne i pallad, który w 30 proc. pochodzi z Ukrainy, ale także z Rosji.

Ekspert nawiązał do niemieckiego uzależnienia od rosyjskiego gazu. Przyznał, że Niemcom zależy, aby być gazowym hubem i odsprzedawać go drożej do Polski. Ale w dużej mierze Niemcom chodzi o wodór.

– Oni planują wodór przesyłać go rurą, gdzie jest gaz ziemny – powiedział Wróblewski. Wskazał, że wodór jest potrzebny, by budować ogniwa wodorowe, sprzedawać samochody wodorowe.

– Jest już w Niemczech strategia dofinansowywania samochodów na wodór. Dlatego tak bardzo, egzystencjalnie wręcz pragną Nord Stream 2 i na pewno po odsunięciu Putina powrócą do tej rury, bo po prostu to jest wielka kasa i strategia zalania chociażby technologią wodorową całej Europy, w tym Polski – mówił Wróblewski w TVP Info.

Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja zablokowała ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego

Rosyjskie siły morskie zablokowały ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego, odcinając Ukrainę od handlu morskiego – poinformowało w niedzielę wieczorem...

zobacz więcej

Zwrócił uwagę, że prezydent USA Joe Biden mówił o blokadzie eksportu diamentów, owoców morza, węgla, gazu, ale na przykład nie ma mowy o krabach królewskich, uranie, palladzie, który będzie poddany zwykłym taryfom celnym.

– To też ograniczone reagowanie strony amerykańskiej na to, co się dzieje w Ukrainie – ocenił. Wskazał też, dlaczego prezydent Francji rozmawia z Putinem.
– Pamiętajmy, że w środę Rosja powinna zapłacić procent od euroobligacji denominowanych w dolarach i euro– wyjaśnił i wskazał, że największym wierzycielem jest Francja Rosjanie są dłużni Francuzom 4,5 mld w obligacjach, Amerykanie – 3,8, Austriacy – 3,2 , Włosi 2,8 mmld.

– Czekają na wypłaty tych 117 mln euro z procentów w środę. Jeśli Rosjanie tego nie zrobią, fundusz walutowy może ogłosić ich bankrutem – powiedział ekspert.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej