RAPORT

Wojna na Ukrainie

Katastrofa lotu MH17. Holandia i Australia złożyły wspólny pozew przeciw Rosji

W  2014 r. samolot linii lotniczych Malaysia Airlines Boeing 777 został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów (fot. Pierre Crom/Getty Images)
W 2014 r. samolot linii lotniczych Malaysia Airlines Boeing 777 został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Australia i Holandia w ramach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) podjęły wspólne kroki prawne przeciw Rosji w sprawie zestrzelenia samolotu linii Malaysia Airlines MH17 w 2014 r. – poinformowała Agencja Reutera.

Zestrzelenie samolotu nad Ukrainą. Holandia i Rosja na sali sądowej ETPC

Holandia i Rosja spotykają się w środę na sali sądowej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Po 7,5 roku od katastrofy malezyjskiego...

zobacz więcej

„W świetle prawa międzynarodowego Rosja odpowiedzialna jest za zestrzelenie tego samolotu, dlatego podjęliśmy kroki w Radzie ICAO, by walczyć o sprawiedliwość 298 ofiar (katastrofy lotniczej), w tym 38 Australijczyków” – przekazali w oświadczeniu premier Australii Scott Morrison i szefowa australijskiej dyplomacji Marise Payne.

Kroki prawne dotyczące zestrzelenia samolotu podjęte w ramach międzynarodowej instytucji ds. lotnictwa cywilnego są odrębne od sprawy karnej prowadzonej osobno w Holandii – przypomina Agencja Reutera.

17 lipca 2014 r. samolot linii lotniczych Malaysia Airlines Boeing 777, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia–powietrze Buk. Zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów i 38 Australijczyków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej