RAPORT

Pogarda

Gang okradał ludzi w pociągach. 14 osób zatrzymanych

Śledczy apelują też do osób, które są ofiarami złodziei (fot. Straż Ochrony Kolei)
Śledczy apelują też do osób, które są ofiarami złodziei (fot. Straż Ochrony Kolei)

Najnowsze

Popularne

Policjanci z CBŚP zatrzymali 14 osób w śledztwie dotyczącym gangu, którego członkowie okradali podróżnych w pociągach dalekobieżnych. Wśród zatrzymanych jest m.in. siedmiu kierowników pociągów, trzech konduktorów oraz dwóch pracowników agencji ochrony.

Fabryka podrabianych papierosów zlikwidowana w Częstochowie

Kilka milionów papierosów miesięcznie mogła produkować przestępcza fabryka, którą w Częstochowie zlikwidowali funkcjonariusze CBŚP i KAS. Podczas...

zobacz więcej

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że są to kolejne osoby zatrzymane w śledztwie prowadzonym przez policjantów z warszawskiego CBŚP i prokuratorów Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. W śledztwie współpracowali też funkcjonariusze Wydziału do Spraw Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei oraz pracownicy przewoźnika dalekobieżnego.

„W efekcie ich działań jeszcze w 2021 roku zatrzymano siedem osób i zabezpieczono narzędzia mogące służyć do popełniania przestępstw na cudzoziemcach, głównie obywatelach Ukrainy” – tłumaczyła policjantka.

Podinspektor wskazała, że według ustaleń śledczych wszystko wskazywało na to, że członkowie gangu współpracowali z osobami, które ułatwiały im popełnianie przestępstw. „Dlatego też funkcjonariusze nie zakończyli swoich działań i dalej prowadzili ustalenia ściśle ze sobą współpracując. W ich wyniku zebrano materiał dowodowy świadczący o udziale w sprawie kolejnych 14 osób” ţ podkreśliła.

„Na początku marca 2022 roku policjanci CBŚP przeprowadzili kolejne uderzenie, podczas którego zatrzymano 13 osób i czternastą doprowadzono z zakładu karnego do Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Akcja miała miejsce na terenie województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego” – podała rzeczniczka CBŚP.

(fot. Straż Ochrony Kolei)
(fot. Straż Ochrony Kolei)

Służby rozbiły gang, który zarobił miliony na nielegalnym hazardzie

Co najmniej kilka milionów złotych zarobił gang, który na terenie Mazowsza, Małopolski i Łódzkiego organizował nielegalne gry hazardowe na...

zobacz więcej

Jak poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej wśród zatrzymanych jest m.in. siedmiu kierowników pociągów, trzech konduktorów oraz dwóch pracowników agencji ochrony. „W wyniku przeprowadzonych przeszukań ujawniono i zabezpieczono przede wszystkim telefony komórkowe oraz pieniądze” – podała PK.

„Prokurator przedstawił 10 osobom, w tym konduktorom, kierownikom pociągów, zarzuty dotyczące przyjmowania w związku z pełnieniem funkcji publicznej od członków grupy przestępczej korzyści majątkowych w łącznych kwotach od 3 do 9 tys. zł w zamian za umożliwienie im dokonywania kradzieży, kradzieży zuchwałych w pociągach dalekobieżnych na szkodę podróżnych” – przekazała PK. Dodała, że dwóm pracownikom ochrony prokurator przedstawił zarzuty pomocnictwa do kradzieży i kradzieży zuchwałej.

Prokuratorzy podkreślili, że wobec 13 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczenia majątkowego w wysokości od 5 do 12 tys. zł, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju; zawiesił też trzech podejrzanych w wykonywaniu czynności służbowych konduktora pociągu, siedmiu podejrzanych w wykonywaniu czynności służbowych kierownika pociągu i jednego podejrzanego w wykonywaniu czynności służbowych pracownika ochrony.

Według ustaleń śledczych podejrzani działali od 2020 do 2021 r. na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego. „W różnych miastach i miejscowościach na trasie pociągów dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl – pociąg „Przemyślanin”, Świnoujście – Warszawa – pociąg „Uznam” – zaznaczyła PK. Za zarzucany czyny może im grozić do ośmiu lat więzienia.

Śledczy zwrócili się również z apelem do osób, które padły ofiarą w pociągach dalekobieżnych, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji pod numerem telefonu (+48) 477 218 984.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej