RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki dla włoskich mediów: Z tyranami się nie handluje

Premier RP Mateusz Morawiecki (fot. Radek Pietruszka/PAP)
Premier RP Mateusz Morawiecki (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polacy otworzyli swoje serca dla osób, które uciekają z objętej wojna Ukrainy. W wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „Il Messaggero”, cytowanym w mediach społecznościowych Kancelarii Premiera, premier podkreślił, że poprzez swoją postawę Polacy udowodnili, że solidarność zawsze zwycięża nad przemocą.

Tylu uchodźców przybyło do Polski od początku wojny. Nowe dane Straży Granicznej

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,720 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski - poinformowała...

zobacz więcej

Od chwili rosyjskiej agresji na Ukrainę 24 lutego do Polski trafiło 1,72 miliona osób z Ukrainy. Wielu z nich Polacy przyjmują do swoich domów.

„Putin chciał podzielić Europę, a dzięki takim gestom Europa jest zjednoczona bardziej niż kiedykolwiek” – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że prezydent Rosji Władimir Putin „nie jest żadnym nowym Stalinem”. Premier powiedział, że władza rosyjskiego prezydenta nie bazuje ani na ideologii, ani na charyzmie, lecz na kontraktach na ropę i gaz.

„Wraz z rozmontowaniem putinowskiej dyktatury, systemu kłamstwa i propagandy, może pojawić się nadzieja na inną Rosję. Na razie ta inna, lepsza Rosja to ludzie, którzy protestują na ulicach Moskwy i Petersburga” – mówił premier.

Szef rządu zaznaczył, że konieczne jest zerwanie dostaw ropy i gazu od Rosji. „Prędzej czy później Rosja przestanie mieć środki na finansowanie swoich zbrodniczych działań. Tu chodzi o ratowanie życia niewinnych ludzi. Z tyranami się nie handluje” – mówił premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej