RAPORT

Pogarda

Portugalski generał: Silna polska armia kluczem dla bezpiecznej Europy

Zdaniem portugalskiego generała „Polska wiedzie prym” w rozwoju zdolności obronnych (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Zdaniem portugalskiego generała „Polska wiedzie prym” w rozwoju zdolności obronnych (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Znaczenie polskich sił zbrojnych dla bezpieczeństwa Europy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest ogromne – ocenił w sobotę w wywiadzie dla telewizji SIC portugalski generał brygady Joao Vieira Borges. Przypomniał o trudnych doświadczeniach Polski w relacjach z Rosją.

Morawiecki: Pomagając Ukrainie, walczymy o polską niepodległość

Kiedy pomagamy Ukraińcom, to walczymy o polską niepodległość – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, który wraz z rodziną wziął udział w...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

Borges zauważył, że Polska od kilku lat systematycznie apeluje do swoich sojuszników z NATO o zwiększenie wydatków na obronę do co najmniej 2 proc. PKB.

– Od 2014 r. Warszawa przewodzi debacie w sprawie konieczności zwiększenia wydatków na siły zbrojne wśród członków Sojuszu (...). Dziś Polacy wiodą prym w rozwoju zdolności (obronnych – przyp. red.) oraz mobilizowania innych państw Europy Środkowo-Wschodniej – dodał.

Generał zwrócił uwagę, że Polacy w ostatnich latach stale wskazywali na zagrożenie militarne Europy ze strony Rosji, a także na konieczność wzmocnienia strategii odstraszania na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Borges zauważył, że czwartkowa wizyta wiceprezydent USA Kamali Harris w Warszawie miała związek właśnie z mocną pozycją polskiej armii w ramach polityki odstraszania NATO.

Wskazał, że Polska oraz Rumunia, którą Harris odwiedziła w piątek, są „obecnie na pierwszej linii” kampanii mającej na celu zwiększenie zdolności obronnych Sojuszu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej