RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koniec pracy Schrödera dla właściciela Onetu, Faktu i Newsweeka. Był doradcą przez 17 lat

Gerhard Schröder był kanclerzem Niemiec w latach 1998–2005 (fot. PAP/A9999 Bild/Daniel Biskup)
Gerhard Schröder był kanclerzem Niemiec w latach 1998–2005 (fot. PAP/A9999 Bild/Daniel Biskup)

Gerhard Schröder to nie tylko były kanclerz Niemiec i członek niemieckiej partii SPD, ale również serdeczny przyjaciel Władimira Putina i pracownik Nord Stream i Rosnieftu i Gazpromu. Do 1 marca br. był doradcą w spółce Ringier AG, czyli m.in. właściciela mediów wydawanych w Polsce, takich jak np. „Fakt”, „Newsweek” i Onet.

Schroeder jak Hitler? Sondaż: Niemcy chcą go wykluczyć z SPD

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder od lat pracuje w rosyjskich firmach i przyjaźni się z Władimirem Putinem. W najnowszym sondażu Instytutu...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

Były kanclerz, znany ze swych powiązań z rosyjskim establishmentem i Władimirem Putinem, od 2005 roku, czyli od czasu zakończenia sprawowania urzędu kanclerskiego w Niemczech, pracował jako doradca w spółce Ringier AG.

Spółka nie podała do publicznej wiadomości powodów decyzji. Media oceniają, że jest to wynik przyjętych w poniedziałek przez Szwajcarię sankcji wobec Rosji, prezydenta Putina, jego najbliższych współpracowników i rosyjskich oligarchów.

Od 2010 r. Ringier i Axel Springer założyli joint venture (mają w nim po 50 proc. udziałów) obecny w kilku krajach europejskich. W Polsce do koncernu należą serwisy internetowe (m.in. Onet, Business Insider Polska, Plejada i Sympatia) oraz grupa tytułów prasowych, m.in. „Fakt”, „Newsweek Polska”, „Forbes”.

Na początku marca czterech pracowników zatrudnionych w berlińskim biurze Schrödera postanowiło zrezygnować z pracy dla niego.

Były kanclerz został także pozbawiony statusu honorowego członka Borussii Dortmund, czołowego niemieckiego klubu piłkarskiego.

„W obliczu rosyjskiego ataku na Ukrainę jest niedopuszczalne, aby honorowy członek BVB zajmował kierownicze stanowiska w rosyjskich firmach państwowych” – głosi komunikat Borussii.

Prokuratura chce postawić zarzuty byłemu kanclerzowi


Z kolei 9 marca prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie go w stan oskarżenia.

– Sprawa dotyczy paragrafu 7: Zbrodnie przeciwko ludzkości z Międzynarodowego Prawa Karnego. Oskarżenie, obejmujące także inne osoby, trafiło do prokuratury w Hanowerze (miejscu zamieszkania Schroedera) w zeszłym tygodniu i została rozpatrzona przez tamtejsze władze. Przekazaliśmy akta prokuratorowi generalnemu w poniedziałek – wyjaśniła Kathrin Soefker, rzeczniczka prokuratury w Hanowerze.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej