RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jacht rosyjskiego oligarchy zatrzymany

Wart 530 milionów euro jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Melniczenko robi wrażenie (fot. Wiki 3.0/Wolfgang Fricke)
Wart 530 milionów euro jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Melniczenko robi wrażenie (fot. Wiki 3.0/Wolfgang Fricke)

Włoska Gwardia Finansowa zatrzymała w piątek w porcie w Trieście wart 530 milionów euro jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Melniczenko – podały włoskie media. To krok w ramach zamrażania majątku oligarchów z Rosji, objętych sankcjami Unii Europejskiej.

Abramowicz na lewo załatwiał obywatelstwo? Rabin zatrzymany

Portugalska Policja zatrzymała przywódcę społeczności żydowskiej w Porto. Rabin Daniel Litvak miał pomagać rosyjskiemu miliarderowi Romanowi...

zobacz więcej

Andriej Melniczenko jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek szacuje się na kilkanaście miliardów euro. Jest właścicielem firm produkujących nawozy sztuczne, działa też w przemyśle energetycznym.

Jacht SY A jest z jedną z największych takich jednostek na świecie. Ma 142 metry długości, zaś wysokość masztów sięga 90 metrów. To statek dwuśrubowy o łącznej mocy napędu głównego wynoszącej 7200 kW (9790 KM). osiąga prędkość maksymalną 24 węzły i eksploatacyjną 18 węzłów. Jego kadłub wykonano ze stali, a nadbudówka jest stalowo-kompozytowa.

Basen, obserwatorium i lądowisko


Został zbudowany pięć lat temu w Niemczech przez dwie stocznie niemieckie – Nobiskrug GmbH z Rendsburga oraz Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH (HDW) w Kilonii. Na pokładzie jest basen, podwodne obserwatorium, a także lądowisko dla helikopterów. Jacht wyposażony jest w hybrydowy napęd spalinowo-elektryczny oraz najnowocześniejsze systemy nawigacyjne. Projektantem jednostki, zarówno bryły zewnętrznej jak i luksusowych wnętrz, jest Philip Starck.PortalMorski.pl wskazuje, że zaraz po opuszczeniu przez statek stoczni Nobiskrug w Kilonii w Niemczech, branżowe wydawnictwo Boat International ochrzciło nowy produkt „superjachtem przesuwającym granice”, pod względem wzornictwa, zastosowanych technologii i jakości.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej