RAPORT

Wojna na Ukrainie

BBC: Grupa Wagnera rozpoczęła nabór najemników na wojnę z Ukrainą. „Biorą wszystkich”

Wg BBC trwa nabór najemników na wojnę z Ukrainą (fot. Shutterstock)
Wg BBC trwa nabór najemników na wojnę z Ukrainą (fot. Shutterstock)

Prywatna najemnicza firma wojskowa, tzw. grupa Wagnera, rozpoczęła na szeroką skalę nabór najemników na wojnę na Ukrainie – informuje rosyjskojęzyczny serwis BBC w piątek. Dodaje, że grupa Wagnera zatrudnia obecnie prawie wszystkich chętnych.

Ukraińcy chwalą Rosjan. Dziękują za czołgi z kartonu i korupcję w armii

Szef ukraińskiej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji wysłał list do ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, w którym dziękuje mu za... korupcję w...

zobacz więcej

Grupa Wagnera zniosła dla potencjalnych najemników prawie wszystkie istniejące wcześniej ograniczenia. O ile jeszcze kilka miesięcy temu w organizacji nie zatrudniano nikogo oprócz Rosjan urodzonych w ojczyźnie, to teraz punkt werbunkowy w Molkinie koło Krasnodaru zaprasza także mieszkańców samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, Krymu a także cudzoziemców – relacjonuje BBC.

W mocy utrzymany pozostał jedynie zakaz zatrudniania obywateli gruzińskich. Przeszkodą w zaciągnięciu się do grupy Wagnera przestały być długi wobec rosyjskiej Federalnej Służby Komorniczej, brak zaświadczenia o niekaralności i paszportu.

Brytyjskie gazety „Times” i „Independent” informowały pod koniec lutego, że ok. 400 najemników Grupy Wagnera miało pojawić się w Kijowie w celu przejęcia miasta i zabicia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - pisze BBC. Dodaje, że w tym czasie, gdy trwała już agresja Rosji na Ukrainie, w miejscach publicznych w Rosji, na Krymie i w separatystycznych „republikach” w Donbasie pojawiły się ogłoszenia o naborze najemników.

Według jednego z najemników, który rozmawiał z dziennikarzem BBC, formacjami grupy dowodzą „czynni oficerowie GRU (rosyjski wywiad wojskowy – red.)”. Jak mówił, jedna z formacji miała wykonać pewne zadania „w pobliżu Charkowa”, jej członkowie otrzymali pensję w wysokości 2100 dolarów i wrócili do domu. Rozmówca BBC twierdzi jednak, że obecnie żadni członkowie grupy Wagnera nie biorą udziału w wojnie na Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej