RAPORT

Wojna na Ukrainie

Karting, czyli przedsionek do motorsportu #PolskaToWięcej

Początki tego sportu datuje się na drugą połowę lat 50., a jego inicjatorami byli amerykańscy piloci, którzy wykorzystując elementy samolotów, zaczęli wytwarzać próbne pojazdy. Swoje pierwsze kroki w kartingu stawiali między innymi Robert Kubica czy Lewis Hamilton. W Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Grają w „nogę” jedną nogą. Amp futbol #PolskaToWięcej

Zagrać w nogę bez nogi? Nie ma problemu, wystarczy tylko jedna. Poznajcie amp futbol, czyli rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po...

zobacz więcej

Karting to wyścigi małych, zwinnych i lekkich aut o niedużej pojemności silnika. Gokarty, bo o nich mowa, potrafią osiągać prędkość prawie 200 km/h.

Wyścigi kartingowe dzielą się na różne klasy w zależności od pojemności, ale również wieku kierowcy. To jeden z nielicznych sportów motorowych, w którym wyczynowo mogą startować osoby, które skończyły osiem lat. Wystarczy udać się do jednego z klubów kartingowych, aby otrzymać licencję, a po dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego i świadectwa kwalifikacji można brać udział w zawodach.

Zaczęło się od starych części samolotowych


Początki tego sportu są dość nietypowe. Sięgają połowy lat pięćdziesiątych. Zaczęło się od amerykańskich pilotów, którzy tworzyli swoje prototypowe pojazdy z części samolotowych. Stare koła myśliwców stały się kołami wyścigowymi, a silniki z innych maszyn zaczęły wówczas napędzać pierwsze gokarty.

Wyścigi pojazdów złożonych z „odpadków” tak spodobały się Amerykanom, że już w 1959 roku odbyły się pierwsze zawody kartingowe. Moda na gokarty szybko rozniosła się po całym świecie i w 1961 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa świata w kartingu. Rok później w Paryżu powołano Międzynarodową Komisję Kartingową, działającą przy Międzynarodowej Federacji Samochodowej. Karting przez wiele osób nazywany jest przedsionkiem motorsportu. Swoje pierwsze kroki w kartingu stawiali między innymi Robert Kubica czy Lewis Hamilton.

E-sport to nowy wymiar rywalizacji #PolskaToWięcej

E-sport różni się o tradycyjnych dyscyplin tym, że zawodnicy zamiast np. rywalizować na bieżni, siedzą przed komputerami i ścierają się...

zobacz więcej

Pojazd do zadań specjalnych


Gokart to mały, lekki pojazd czterokołowy zbudowany na ramie oraz pozbawiony układu różnicowego. To właśnie dzięki temu koła kręcą się cały czas, z tą samą prędkością. Nawet na zakręcie, więc wpadnięcie w poślizg podczas prowadzenia tej maszyny jest wielce prawdopodobne.

Ekwipunek równie ważny jak sam gokart


Karting, jak każdy sport motorowy, wiąże się z ryzykiem wypadku, uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Dlatego tak bardzo istotne jest odpowiednie wyposażenie kierowcy kartingowego.

W skład ekwipunku wchodzą: kask z homologacją, buty zakrywające kostki, kombinezon z materiału odpornego na rozgrzewanie, rękawice poprawiające chwyt kierownicy oraz ochraniacz na klatkę piersiową. Przeciążenia podczas pokonywania zakrętów gokartem są tak duże, że łatwo o obicie, a nawet połamanie żeber.

Silnik gokarta zazwyczaj ma pojemność 60–125 cm³. Zawodowe gokarty osiągają prędkość do 190 km/h, a halowe w granicach 80 km/h.

Karting największą popularnością cieszy się we Włoszech, gdzie infrastruktura do uprawiania tego sportu jest na najwyższym światowym poziomie. W Polsce wyścigi gokartów z roku na rok zdobywają coraz większa popularność.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej