RAPORT

Pogarda

Gigant tytoniowy ogranicza produkcję i wygasza inwestycje w Rosji

Philip Morris to kolejna korporacja, która wycofuje się z rosyjskiego rynku (fot. Shutterstock)
Philip Morris to kolejna korporacja, która wycofuje się z rosyjskiego rynku (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Firma Philip Morris International Inc. ogłosiła 9 marca decyzję o zawieszeniu wszystkich planowanych inwestycji na terenie Federacji Rosyjskiej. Firma nie będzie wprowadzać nowych produktów na rosyjskim rynku, zaprzestanie też inwestycji handlowych, badawczych i produkcyjnych.

Deutsche Bank zostaje w Rosji. Dyrektor się tłumaczy

Rosjanie dalej mordują Ukraińców, więc setki firm wycofuje się z rosyjskiego rynku. Takich kroków nie planuje jednak Deutsche Bank. – Rezygnacja z...

zobacz więcej

„Jesteśmy zszokowani wojną w Ukrainie i stanowczo potępiamy przemoc. Wyrażamy naszą solidarność z niewinnymi dziećmi, kobietami i mężczyznami, którzy cierpią w tym konflikcie” - mówi dyrektor generalny Jacek Olczak. Razem z innymi wzywamy do natychmiastowego zakończenia wojny i przywrócenia pokoju” - dodaje.

„Priorytetem jest dla nas troska o bezpieczeństwo i dobro ponad tysiąca naszych pracowników w Ukrainie oraz ich rodzin. Zdołaliśmy już ewaukować stamtąd ponad 800 osób, w tym osoby przebywające w terenach najbardziej zagrożonych. Dostarczamy pomoc pracownikom, którzy wciąż przebywają w Ukrainie i wspieramy osoby, które opuściły już kraj i znalazły schronienie w krajach sąsiednich, poprzez pomoc medyczną, logistyczną, finansową i wszelkie inne dostępne środki. Będziemy też wypłacać wynagrodzenia wszystkim naszym ukraińskim pracownikom” - mówi Jacek Olczak.

Czy będą obniżki na stacjach paliw? Najnowsze prognozy analityków

W przyszłym tygodniu na stacjach paliw możemy spodziewać się cen PB 95 na poziomie 6,75-6,99 zł/l , a diesla 7,68-7,89 zł/l. Konieczność szukania...

zobacz więcej

Gigant wyśle pomoc na Ukrainę


Firma Philip Morris International zadeklarowała także przekazanie pierwszej transzy pomocy humanitarnej Ukrainie, w wysokości 10 milionów dolarów. W ciągu ostatnich 5 dni pracownicy PMI, poprzez globalny program pomocy humanitarnej „Projects with Heart”, przekazali także ponad 300 tysięcy dolarów na rzecz Ukrainy. PMI wyrówna wsparcie swoich pracowników donacją w tej samej wysokości.

„W związku z obecną sytuacją rada nadzorcza i nasz zespół zarządzający zdecydowały o zawieszeniu wszystkich planowanych inwestycji oraz uruchomieniu planów ograniczenia działalności produkcyjnej w Rosji. Będziemy w dalszym ciągu wspierać naszych pracowników w Rosji poprzez dalsze wypłacanie im wynagrodzeń” - dodaje Jacek Olczak.

Firma PMI pojawiła się na rynku ukraińskim w 1994 roku. 25 lutego 2022 roku PMI ogłosiła tymczasowe zawieszenie swojej działalności w Ukrainie, w tym fabryki w Charkowie. W 2021 r. Ukraina odpowiadała za ok. 2 proc. całkowitego wolumenu dostaw papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych PMI oraz za mniej niż 2 proc. całkowitych przychodów netto firmy PMI. PMI ma jedną fabrykę i około 1300 pracowników w Ukrainie. Firma, jak twierdzi, ma plany awaryjne wznowienia dostaw produktów, gdy tylko pojawią się ku temu bezpieczne warunki.

W 2021 r. Rosja odpowiadała za blisko 10 proc. całkowitego wolumenu dostaw papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych PMI oraz za około 6 proc. całkowitych przychodów netto firmy PMI. PMI otworzyło swój pierwszy afiliat w Rosji w 1992 roku i zatrudnia w tym kraju ponad 3200 pracowników.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej