RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Sejmie połączyli się z Zełenskim. Prezydent Ukrainy: Już jesteśmy zjednoczeni [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Przyjaciele, już jesteśmy zjednoczeni. Zgodnie ze słowami wielkiego Polaka Jana Pawła II, że będziemy wspólnie zdobywać i tworzyć wolność. Jeśli zwyciężymy, to podzielimy się z wami naszym zwycięstwem. To walka o naszą wolność, ale też o waszą. To wspólna historia wielkich narodów. Daj Boże nam zwyciężyć – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, z którym połączono się w trakcie Zgromadzenia Narodowego. Posiedzenie zwołano z okazji 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Prezydent Ukrainy połączył się online z uczestnikami uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów. Wołodymyr Zełenski nawiązał do wojny, którą rozpętał jeden z naszych wspólnych sąsiadów – Rosja Władimira Putina.

Prezydent Ukrainy: Polscy bracia i siostry są z nami


– Sąsiad przyniósł na naszą ziemię biedę i wojnę. Gdy jest ktoś, kto bije jak bydlę, trzeba mieć kogoś, na kogo można liczyć i wyciągnie pomocną dłoń. Rano 24 lutego nie miałem wątpliwości, kto będzie taką osobą, kto powie mi: bracie, nie będziesz sam. I tak się stało. Jestem za to wdzięczny – polscy bracia i siostry są z nami. Już pierwszego dnia wojny było jasne, że między Ukraińcami i Polakami nie ma granic, jakichkolwiek: fizycznych, historycznych, osobistych, ludzkich – mówił Wołodymyr Zełenski.

Przypomniał wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego z sierpnia 2008 r. w Gruzji, który ostrzegał przed rosyjską agresją mówiąc: „Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”.

Czytaj więcej: „Czy Zachód posłucha ostrzeżeń Polski?”. WSJ przypomina proroczą mowę Lecha Kaczyńskiego

Prezydent Ukrainy mówił, że jego naród walczy m.in. po to, aby nie nadszedł ten zły czas dla Polski i państw bałtyckich.

„To historyczna misja Polski i Ukrainy – wyciągnąć Europę z przepaści i zagrożenia”


– Walczymy razem, bo mamy siły. Razem jest nas 90 mln. Razem możemy wszystko. Jest to historyczna misja Polski i Ukrainy, być liderami, być razem, wyciągnąć Europę z przepaści i zagrożenia – powiedział Zełenski.

Wyraził też przekonanie, że pokój i dobre relacje zostaną osiągnięte także między Ukrainą i Białorusią. – Jesteśmy bliscy sobie, jesteśmy sąsiadami. Powinniśmy także z Białorusinami być braćmi i osiągniemy to – oświadczył.

Zobacz także: Zgromadzenie Narodowe. Prezydent: To nie czas na radosne świętowanie [WIDEO]
teraz odtwarzane
Zgromadzenie Narodowe z udziałem prezydenta RP. Wystąpienie Andrzeja Dudy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej