RAPORT

Pogarda

Francja chce sprzedać Rosji udziały w fabryce turbin atomowych

Władimir Putin i Emmanuel Macron (fot. Chesnot/Getty Images)
Władimir Putin i Emmanuel Macron (fot. Chesnot/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Francuski dziennik „Le Figaro” alarmuje o planach przekazania 20 proc. udziałów w firmie produkującej turbiny atomowe. Udziały miałby przejąć rosyjski gigant nuklearny.

Rubel traci. Macron namawia firmy, aby nie wychodziły z Rosji

Rosja zaatakowała Ukrainę, a na zagranicznych rynkach ma miejsce załamanie rubla. Rosyjska waluta spadła o 8 proc. Tymczasem francuska prasa...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Mimo to z Francji dobiega wiele niepokojących sygnałów. Lokalne i państwowe media sugerowały niedawno, że polskie służby nie przyjmują części uchodźców, bo kierują się przesłankami rasistowskimi, a rząd w Warszawie nie pomaga Ukrainie militarnie ani humanitarnie.

Francuska prasa ujawniła, że prezydent Emmanuel Macron przestrzegł francuskie firmy przed rezygnacją z prowadzenia biznesu w Moskwie, a władze w Paryżu są sceptyczne wobec przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Zobacz także:   Macron apeluje o szacunek do Rosji

Teraz „Le Figaro” przypomina w swojej publikacji, że związki między rosyjskim i francuskim przemysłem jądrowym są bardzo ścisłe.

„Do tego stopnia, że według naszych informacji Rosatom, rosyjski gigant w dziedzinie energetyki jądrowej, obejmie 20 proc. udziałów w GEAST, producencie słynnej turbiny do elektrowni atomowej Arabelle. EDF (Électricité de France) będzie posiadał pozostałe 80 proc. udziałów” – czytamy.

Dziennik o komentarz do sprawy poprosił źródło we francuskim rządzie. „Dopóki sankcje wobec Rosji nie dotyczą energetyki jądrowej, temat współpracy Rosatomu z GEAST jest wciąż aktualny” – cytuje odpowiedź polityka „Le Figaro”.

Zobacz także:   Skandal we Francji. Ich zdaniem Polska nie wspiera Ukrainy [MAPA]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej