RAPORT

Pogarda

Była ambasador USA: Stworzenie „problemu praworządności” to efekt rosyjskiej dezinformacji

Georgette Mosbacher była ambasadorem USA w Polsce w latach 2018–21 (fot.Grzegorz Michałowski/PAP)
Georgette Mosbacher była ambasadorem USA w Polsce w latach 2018–21 (fot.Grzegorz Michałowski/PAP)

Najnowsze

Popularne

Wygląda na to, że w sercu Europy musiała wybuchnąć krwawa wojna, żeby niektórzy – zwłaszcza Niemcy – uświadomili sobie konsekwencje wiązania się umowami handlowymi z Moskwą. W sprawie Rosji to Polska miała rację – powiedziała w rozmowie z Interią była ambasador USA w naszym kraju Georgette Mosbacher.

Rosjanie mordują dzieci. Ukraina podała wstrząsające dane

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do godz. 11 w czwartek wskutek działań wojennych zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych –...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

Była ambasador USA w Polsce wskazała na odpowiedzialność „wielkich demokracji Zachodu”, które nie zdołały zapobiec wojnie.

– USA, Francja, Niemcy i Wielka Brytania, choć teraz działają spójnie, nie potrafiły zapobiec tej wojnie. Prędzej czy później będziemy się musieli z tym faktem zmierzyć. Największe potęgi gospodarcze i militarne świata nie potrafiły zatrzymać dyktatora, rządzącego państwem o PKB Teksasu. Przecież Putin od dekad sugerował, co zrobi – kawałek po kawałku odcinając ziemię Ukrainy i napadając na niepodległe państwa. A jednak Zachód stał biernie – stwierdziła.

Jej zdaniem w najbliższym czasie nastąpi także zmiana pozycji naszego kraju. – Polska jest dzisiaj najważniejszym państwem regionu, które koordynuje politykę humanitarną oraz transport broni na Ukrainę. Jesteście w pełnym tego słowa znaczeniu wschodnią flanką NATO - kluczowym elementem architektury bezpieczeństwa kontynentu. Warszawa jest modelowym przykładem stopniowego zwiększania wydatków na obronność oraz modernizacji armii – powiedziała.

Mosbacher skrytykowała także Brukselę, która w tej chwili „zajmuje się praworządnością w Polsce i debatuje nad sankcjami”.

– Pora powiedzieć to głośno – jeśli chodzi o problemy z praworządnością, spora część z tego, co docierało na Zachód, była efektem rosyjskiej dezinformacji. Zarówno Unia, jak i Ameryka przyjmowały ją bezkrytycznie – dodała.

Mosbacher przyznała, że będąc ambasadorem USA w Polsce, krytykowała nasz kraj.

– Tam gdzie trzeba było, krytykowałam. Polska ma problemy z sądami, ale wierzę, że to etap przejściowy. Gdyby było tak źle, jak to przedstawiają w Brukseli, amerykańskie firmy nie inwestowałyby nad Wisłą miliardów dolarów. Uważam, że Polsce należą się przeprosiny. Ze strony Unii i USA. W wielu rzeczach byliście od nas mądrzejsi – uzupełniła.

W wywiadzie udzielonym Interii była ambasador USA w Polsce opowiedziała się także za szybką integracją Ukrainy z UE. Z kolei w kwestii wejścia Kijowa do NATO stwierdziła, że „nie widzi tego scenariusza jako realistycznego”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej