RAPORT

Pogarda

„Świat obserwuje Polskę”. Kamala Harris dziękuje za hojność Polaków wobec Ukrainy

Najnowsze

Popularne

Zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne: atak na jednego z sojuszników to atak na wszystkich – zapewniła na konferencji w Belwederze wiceprezydent USA Kamala Harris. Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą dziękowała Polakom za „niesamowite akty hojności i dobra” względem Ukraińców. – Chcę z całą mocą podkreślić: nie ma wątpliwości, że razem z USA, pozostałymi sojusznikami w NATO i z całym wolnym, uczciwym światem stoimy po stronie Ukrainy – oświadczył polski prezydent.

„Mapa drogowa” uniezależnienia UE od Rosji. List Morawieckiego do przywódców

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do przywódców UE, w którym przekonuje o konieczności przygotowania „mapy drogowej” uniezależnienia się Unii...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Wcześniej w czwartek wiceprezydent USA rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim. Tego dnia zaplanowane są także spotkania z ukraińskimi uchodźcami oraz z amerykańskimi dyplomatami, którzy zostali ewakuowani z Ukrainy.

Wizyta ma związek z sytuacją na wschodniej flance NATO po agresji Rosji na Ukrainę. Amerykańska wiceprezydent podziękowała Polakom za pomoc wojennym uchodźcom z Ukrainy. W trakcie wspólnej konferencji prasowej w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą Kamala Harris powiedziała, że dziś Polacy reprezentują to co najlepsze w człowieczeństwie.

Wiceprezydent USA: Widzieliśmy, jak zwykli ludzie dokonują niezwykłych czynów


– Widzieliśmy przykłady niezwykłej wielkoduszności i życzliwości, widzieliśmy w telewizji obrazy, gdy zwykli ludzie dokonywali niezwykłych czynów w trosce o dobro i godność całkowicie obcych im osób. Dlatego w imieniu prezydenta Joego Bidena i Amerykanów dziękuję panu, panie prezydencie i wszystkim Polakom, za to co robicie każdego dnia – powiedziała.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą podkreśliła, że jest w Warszawie, żeby zrobić to, co trzeba i wzmocnić wsparcie dla Polski oraz sojuszników Stanów Zjednoczonych: „W szczególności w kontekście przerzucania wojsk”.

Dodatkowe wojska i amerykański sprzęt w Polsce


– Ostatnio dokonaliśmy przerzutu dodatkowych 4,7 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski. I to jest elementem dodatkowym oprócz poprzedniej rotacji 5 tys. żołnierzy amerykańskich w Polsce – poinformowała Harris.

Przypomniała, że Stany Zjednoczone zdecydowały się „przekierować dwie baterie Patriotów do Polski”.

Całe wystąpienie Kamali Harris:
– Mogę dzisiaj ogłosić, że zrealizowaliśmy to. Te systemy Patriot zostały do Polski dostarczone. Robimy to w ramach przypomnienia, a także zademonstrowania naszego zaangażowania i zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników, a w szczególności wobec Polski w tym czasie – oświadczyła wiceprezydent.

Prezydent Duda udostępnił wstrząsające wideo. Zbombardowany szpital

Rosja zrzuciła z samolotów bomby na ukraiński szpital dziecięcy w Mariupolu. W środku były dzieci i kobiety w ciąży. Kolejna zbrodnia wstrząsnęła...

zobacz więcej

Zapowiedziała też, że Stany Zjednoczone przekażą dodatkowo 50 mld dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców zmagających się z rosyjską agresją. – Będziemy wam nadal zapewniać wsparcie – zwróciła się do prezydenta Dudy.

Polski przywódca mówił, że poprosił wiceprezydent USA o wsparcie w obliczu tak ogromnego kryzysu uchodźczego, z którym mierzy się nasz kraj.

Andrzej Duda: Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi służy walczącej Ukrainie


– Cieszę się, że ta współpraca polsko-amerykańska się rozwija, ale cieszę się ogromnie, że ona przede wszystkim służy wspólnej pomocy walczącej Ukrainie, jak i wspólnej pomocy wszystkim tym, którzy cierpią, wszystkim tym, którzy tej pomocy od nas potrzebują – oświadczył prezydent Duda w swoim wystąpieniu w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Duda podkreślił, że obecność wiceprezydent USA Kamali Harris w Polsce, to „kolejna demonstracja” amerykańskiej obecności w Polsce.

– Obok amerykańskich żołnierzy, którzy dzisiaj są, obok amerykańskich systemów obronnych, które dzisiaj strzegą naszego nieba i naszej ziemi, jest także obecna reprezentacja polityczna na najwyższym szczeblu Stanów Zjednoczonych w osobie pani wiceprezydent – powiedział prezydent.

W Polsce są świadkowie rosyjskich zbrodni


– Trzeba ustanawiać kolejne sankcje przeciwko Rosji, nie możemy tolerować takich działań militarnych, które noszą cechy ludobójstwa – zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że zespół prokuratorów z Trybunału Karnego w Hadze jest w Polsce. – Świadkowie zbrodni w Ukrainie są w naszym kraju, mamy dowody, m.in. nagrania – podkreślił.

Zobacz także: Polak walczący na Ukrainie zdradza, co się dzieje na froncie [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej