RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Macierewicz: Siemoniak atakował WOT, próbował doprowadzić do kryzysu

Antoni Macierewicz i Tomasz Siemoniak (w tle) podczas przekazania resortu obrony w 2015 r. (fot. arch. PAP/ Tomasz Gzell)
Antoni Macierewicz i Tomasz Siemoniak (w tle) podczas przekazania resortu obrony w 2015 r. (fot. arch. PAP/ Tomasz Gzell)

Wojska Obrony Terytorialnej zawsze istniały. To jakiś mit, że Macierewicz je założył – uważa były minister obrony narodowej w rządzie PO-PSL Tomasz Siemoniak. Polityk powołuje się przy tym na powołaną w 1959 r. Obronę Terytorialną Kraju. W rozmowie z portalem tvp.info Antoni Macierewicz nie kryje zdziwienia słowami polityka PO. – Pan Siemoniak najpierw intensywnie zwalczał WOT, by nie mogły powstać, a dziś twierdzi, że „zawsze istniały” – komentuje były szef MON w rządzie Beaty Szydło.

Siemoniak za likwidacją WOT w obecnym kształcie. „Wojska drugiej prędkości”

Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zlikwidowałby Wojska Obrony Terytorialnej w obecnej formie dzialania. – Włączyłbym do wojska –...

zobacz więcej

– Obronę terytorialną trzeba tworzyć. Będziemy tu proponowali różne rozwiązania. Dziś terytorialsi zastępują obronę cywilną, a powinni szkolić się wojskowo, by przeciwstawiać się agresorowi i wspierać wojsko – mówił w czwartek Siemoniak w wywiadzie dla Radia ZET.

Zaskakujące słowa o terytorialsach


Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i były minister obrony narodowej (w latach 2011-2015) stwierdził przy tym, że „WOT zawsze istniały” i mitem nazwał twierdzenie, że formacje założył Antoni Macierewicz.

– Terytorialsi powinni być uzupełnieniem wojsk operacyjnych – powiedział. Zobacz także: Zaskakujące słowa Siemoniaka o WOT. Zapomniał, co mówił o terytorialsach?

Siemoniak: WOT istnieje od 1959 r.


Choć Siemoniak wcześniej nazywał WOT „obroną terytorialną Antoniego Macierewicza” i grzmiał, że „Macierewicz z Błaszczakiem tworzą nowe ORMO”, dziś twierdzi, że formacja istniała od dekad i wcale nie stoi za nią projekt byłego już szefa MON z PiS. Zapytaliśmy o to Antoniego Macierewicza. – Jak można skomentować takie bzdury? – mówi w rozmowie z portalem tvp.info.

Macierewicz: Siemoniak wyłącznie atakował WOT


– Pan Siemoniak najpierw intensywnie zwalczał WOT, starał się – zarówno on, politycy PO, jak i związani z nim wojskowi – by nie mogły powstać; dziś twierdzi, że zawsze istniały. To bzdury – protestuje były szef resortu obrony.

Polityk PiS podkreśla, że PiS przyszło z kompletnym projektem opracowanym przez specjalny zespół w MON. – Tomasz Siemoniak, jak i całe PO, zajmował się wyłącznie atakowaniem WOT i przygotowań do szczytu NATO – mówi Macierewicz, wracając do wydarzenia z 2016 r.

Mogło nie dojść do szczytu NATO w Warszawie?


Jak wskazuje, gdy jako następca Siemoniaka przyszedł do MON, przygotowania do szczytu NATO nawet nie ruszyły.

„WOT bawi się w wojsko”. Oburzenie po słowach posła PO

Podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony poseł PO Konrad Frysztak powiedział, że „armia Wojsk Obrony Terytorialnej bawi się w wojsko”. W...

zobacz więcej

– Pan Siemoniak dwukrotnie przed szczytem NATO składał wniosek o odwołanie mnie z funkcji szefa MON, co doprowadziłoby do sytuacji, że szczyt nie zostałby przeprowadzony, bo bez szefa MON nie można byłoby go zorganizować. Świadomie próbowali doprowadzić do kryzysu – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Macierewicz.

Punktuje także inne decyzje Siemoniaka z czasów, gdy resort obrony był w rękach PO.

„Ważniejszy był Berlin niż Białystok czy Rzeszów”


– Zlikwidował w zasadzie wszystkie garnizony i formacje wojsk polskich na wschód od Wisły. Z chwilą, kiedy podjąłem decyzję o przeniesieniu wojsk z powrotem na wschód, doszło do zdecydowanego ataku na mnie. Niektórzy generałowie awansowani przez Siemoniaka i (byłego szefa MON Bogdana) Klicha nie tylko przeciwko temu protestowali, ale atakowali bardzo brutalnie MON, uważając, że to jest „niszczenie polskiej armii” – przypomina Macierewicz.

Dodaje przy tym, że przez wojskowych związanych z PO i polityków tej partii wzmocnienie obrony wschodniej granicy Polski było publicznie przedstawiane jako niszczenie polskiej armii.

– Wydaje się, że byli przyzwyczajeni, że bronić trzeba nie Białegostoku czy Rzeszowa i Przemyśla, tylko Berlina i Lipska – podsumowuje Antoni Macierewicz.

Zobacz także: Ukraina stworzyła obronę terytorialną… na wzór polskiego WOT

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej