RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zaskakujące słowa Siemoniaka o WOT. Zapomniał, co mówił o terytorialsach?

Tomasz Siemoniak o WOT (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images; DWOT)
Tomasz Siemoniak o WOT (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images; DWOT)

Najnowsze

Popularne

Tomasz Siemoniak w 2017 r. zapowiadał szybki demontaż powstałych właśnie Wojsk obrony Terytorialnej, gdy Platforma Obywatelska wróci do władzy. Dziś mówi, że „WOT zawsze istniały”, „to jakiś mit, że założył je Antoni Macierewicz”. Przypomnijmy kilka wcześniejszych wypowiedzi polityka PO.

„WOT bawi się w wojsko”. Oburzenie po słowach posła PO

Podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony poseł PO Konrad Frysztak powiedział, że „armia Wojsk Obrony Terytorialnej bawi się w wojsko”. W...

zobacz więcej

„WOT to idea pomocy sąsiadowi przez sąsiada, to idea obrony swojej "małej ojczyzny", to terytorialność, która jest kluczem do sukcesu, bo doskonała znajomość terenu i lokalnych uwarunkowań daje olbrzymią przewagę nad przeciwnikiem” – tak swoją misję i możliwości opisują dziś sami terytorialsi.

Polscy terytorialsi wzorem dla Ukrainy


Za żołnierzami WOT ciężkie miesiące. W czasie pandemii pomagali zabezpieczać szpitale, wspomagali logistykę i chronili ludność, przez wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej, aż po wojnę na Ukrainie, którą dwa tygodnie temu rozpętała Rosja. Pomysł spodobał się Ukraińcom, którzy na wzór polskiego WOT stworzyli własną obronę terytorialną.

WOT od początku były obiektem ataków opozycji. Dziś Tomasz Siemoniak stwierdził, że „ żołnierze wykonują świetną robotę, ale tak naprawdę zastępują obronę cywilną”.

Siemoniak: Macierewicz nie zakładał WOT


W Radiu ZET polityk stwierdził: „WOT zawsze istniały. To jakiś mit, że Macierewicz je założył”. Kilka lat temu to właśnie Siemoniak określał je mianem „obrony terytorialnej Antoniego Macierewicza”. W 2016 r. głosował przeciw utworzeniu WOT, jak cała PO.

Porównywał terytorialsów do ORMO


WOT zostały utworzone 1 stycznia 2017 r. Siemoniak nazywał je „wielkim show i propagandą” i grzmiał, że „Macierewicz z Błaszczakiem tworzą nowe ORMO”. W 2018 r. ubolewał nad spotkaniem Mateusza Morawieckiego z terytorialsami: „Szkoda, że premier zamiast odwiedzić prawdziwych żołnierzy w jednostce wojskowej, zaczyna od spotkania z 30 weekendowcami w mundurach” – mówił w „Rzeczpospolitej”. Pod koniec 2021 r. były minister z PO powtarzał swoje wezwanie do likwidacji WOT „w obecnym kształcie”. Nazwał je „wojskami drugiej prędkości”.

Zobacz także: Wylewała się na nich fala hejtu. „Terytorialsi, jesteście bohaterami”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej