RAPORT

Pogarda

Działalność KFC i Pizza Hut w Rosji czasowo zawieszona

AmRest Holdings rozpoczął proces czasowego zawieszenia działalności marki KFC w Rosji(fot. Matthew Horwood/Getty Images)
AmRest Holdings rozpoczął proces czasowego zawieszenia działalności marki KFC w Rosji(fot. Matthew Horwood/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

AmRest Holdings rozpoczął proces czasowego zawieszenia działalności marek KFC i Pizza hut w Rosji – poinformowała spółka w komunikacie.

Gazprom przegrał w szwedzkim sądzie z PGNiG. To kolejna porażka rosyjskiego giganta

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie oddalił jako bezzasadną skargę Gazpromu na korzystny dla PGNiG wyrok Trybunału Arbitrażowego z marca 2020 r. –...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„Skupiamy się przede wszystkim na pomocy ofiarom tych strasznych działań, a także na pracownikach AmRest i ich rodzinach. Uważnie śledzimy rozwój sytuacji w regionie i będziemy kontynuować wspieranie wszystkich inicjatyw, które są podejmowane by pomóc potrzebującym” – napisano w komunikacie Amrestu.

Sieć grupy Amrest w Rosji liczyła na koniec roku 278 lokali (w tym 6 Armenii i 5 Azerbejdżanie). 62 proc. restauracji jest zlokalizowanych między Sankt Petersburgiem i Moskwą.

W 2021 r. sprzedaż w Rosji (oraz w Armenii i Azerbejdżanie) wyniosła 185,2 mln euro i odpowiadała za ok. 10 proc. sprzedaży grupy. EBITDA na tym rynku wyniosła 41,3 mln euro. Amrest nie jest obecny na Ukrainie.

Amrest jest franczyzobiorcą marek KFC i Pizza Hut należących do amerykanskiej spółki Yum Brands Inc. Spółka ta we wtorek poinformowała o wstrzymaniu inwestycji w Rosji.

Rosja to kluczowy rynek dla Yum Brands, który ma tam ponad 1000 lokali KFC i 50 Pizza Hut; prawie wszystkie działają jako niezależne franczyzy. W 2021 r. KFC International otworzyło ponad 2,4 tys. lokali. W Rosji firma otwierała około 100 nowych restauracji rocznie i spodziewała się kontynuować „podobną strategię ekspansji w przyszłości”.

Amrest jest również franczyzobiorcą marek Starbucks i Burger King. Starbucks Corp poinformował we wtorek, że zawiesza wszelką działalność gospodarczą w Rosji, w tym wysyłkę swoich produktów, i kawiarni prowadzonych ma zasadzie licencji. Z kolei Restaurant Brands International zapowiada, że będzie prowadził nadal działalność swoich 800 restauracji Burger King, ale wszelkie zyski przekaże na pomoc humanitarną ofiarom inwazji Rosji na Ukrainę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej