RAPORT

Wojna na Ukrainie

Transport ciężarówek z żywnością do Kijowa. Papież opłacił benzynę

Papież Franciszek (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)

Papież zapłacił za przejazd TIR-ów z żywnością, by mogły dojechać do Kijowa i wrócić ponownie do Lwowa – powiedział kard. Konrad Krajewski, który organizuje ze Lwowa pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Ukraińcy zestrzelili Iskander nad Jasnohirką

Nad wsią Jasnohirka w obwodzie donieckim ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły rosyjski pocisk balistyczny Iskander - poinformowała ukraińska policja.

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Papieski wysłannik odwiedził ośrodki, w których przebywają ludzie uchodzący przed wojną. Wysłał też Franciszkowi zdjęcia z granicy, gdzie matki z dziećmi czekają na to, by znaleźć bezpieczne schronienie w Polsce.

Z inicjatywy papieskiego jałmużnika jutro we Lwowie odbędzie się międzyreligijna modlitwa o pokój.

– Wczoraj potrzebowaliśmy spotkań tak na szybko. Po moim przyjeździe więc z Kijowa dojechał, z wielką trudnością, arcybiskup większy Światosław Szewczuk. Spotkaliśmy się razem z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, modląc się wspólnie, spożywając także posiłek przy jednym stole, bo stół zawsze jednoczy, tak samo jak Eucharystia. Jednocześnie zaplanowaliśmy i zaproponowaliśmy wszystkim odpowiedzialnym na terenie Ukrainy za wspólnoty religijne, byśmy jutro w południe się spotkali i wspólnie modlili o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Krajewski.

Ta wizyta jest także bardzo konkretna. Dzisiaj byliśmy w kilku miejscach, gdzie składane są dary, także te, które przychodzą z Polski, albo przede wszystkim z Polski, i są transportowane dalej do Kijowa. Wielki problem jest z ropą, z benzyną, więc Ojciec Święty dzisiaj zapłacił za przejazd tirów, czyli za ropę dla wielu ciężarówek, by mogły spokojnie dojechać i wrócić ponownie do Lwowa. W ten sposób pomagają, zawożą żywność dla uciemiężonych ludzi w Kijowie – dodał duchowny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej