RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Elektrownia w Czarnobylu odcięta od prądu. Kiedy przestanie działać chłodzenie?

Rosyjskie wojsko przejęło teren elektrowni (fot. Daniel Berehulak/Getty Images)
Rosyjskie wojsko przejęło teren elektrowni (fot. Daniel Berehulak/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Elektrownia w Czarnobylu i wszystkie obiekty jądrowe w strefie wykluczenia są pozbawione energii elektrycznej – poinformowała Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Elektrownia została zajęta przez siły rosyjskie w pierwszych dniach wojny. Minister spraw zagranicznych Ukrainy przekazał, że rezerwowe generatory są w stanie zasilać elektrownię przez 48 godzin.

Siły ukraińskie rozbiły rosyjską bazę

Rosyjska baza w pobliżu miasta Dergacze w obwodzie charkowskim została rozbita przez siły ukraińskie – poinformowała BBC, powołując się na szefa...

zobacz więcej

Przekazano, że linia wysokiego napięcia 750 kV ChNPP – Kijów jest w tej chwili odłączona z powodu szkód spowodowanych przez okupantów. „W rezultacie elektrownia w Czarnobylu i wszystkie obiekty jądrowe w strefie wykluczenia są pozbawione energii elektrycznej” – dodano.

Podkreślono przy tym, że w składowisku wypalonego paliwa jądrowego nr 1 przechowuje się około 20 tys. zespołów wypalonego paliwa.

„Wymagają one stałego chłodzenia. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest energia elektryczna. Jeśli jej nie ma, pompy nie będą chłodzić. W rezultacie temperatura w basenach przechowalniczych będzie rosła” – wskazano.

Służby wskazały, że później nastąpić może odparowanie, które doprowadzi do wyładowania jądrowego.

„Wiatr może przenieść chmurę radioaktywną do innych regionów Ukrainy, Białorusi, Rosji i Europy” – czytamy. W obiekcie nie ma też wentylacji, zaś cały przebywający tam personel może otrzymać niebezpieczną dawkę promieniowania.

„Nie działa też system gaśniczy, a to stwarza ogromne ryzyko pożaru spowodowanego ostrzałem. Walki nadal trwają, co uniemożliwia przeprowadzenie napraw i przywrócenie zasilania” – czytamy.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba potwierdził, że uszkodzeniu uległa jedyna sieć elektryczna zasilająca elektrownię. „Elektrownia straciła wszystkie źródła zasilania. Wzywam społeczność międzynarodową do pilnego zażądania od Rosji przerwania ognia i umożliwienia jednostkom naprawczym przywrócenia zasilania” – napisał. Przekazał, że rezerwowe generatory są w stanie zasilać elektrownię przez 48 godzin. „Po tym czasie przestaną działać systemy chłodzenia magazynu wypalonego paliwa jądrowego, co spowoduje wyciek promieniowania. Barbarzyńska wojna Putina zagraża całej Europie. Musi ją natychmiast przerwać!” – dodał.

Czytaj więcej w raporcie: Rosja napadła na Ukrainę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej