RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Legion Międzynarodowy rośnie w siłę. Tysiące byłych wojskowych już na Ukrainie

Ochotnicy z ponad 50 państw chcą bronić napadniętej Ukrainy (fot. Twitter.com/NEXTA, ArmedForcesUkr, BelWarriors, ITV News, ua_industrial)
Ochotnicy z ponad 50 państw chcą bronić napadniętej Ukrainy (fot. Twitter.com/NEXTA, ArmedForcesUkr, BelWarriors, ITV News, ua_industrial)

Najnowsze

Popularne

Legion Międzynarodowy ma już ponad 20 tys. ochotników. Zostawili oni swoje rodziny i prace, by bronić napadniętego kraju przed niesprowokowaną agresją. W wywiadach dla zagranicznych redakcji przyznają, że nie mogli bezczynnie patrzeć, jak giną niewinne dzieci, a kobiety są gwałcone przez rosyjskich żołnierzy. Większość z nich to mężczyźni mający doświadczenie wojskowe.

ONZ powiela rosyjską propagandę. Zabrania urzędnikom używania słów „inwazja” i „wojna”

Organizacja Narodów Zjednoczonych wysłała e-maile do pracowników, aby nie nazywać sytuacji na Ukrainie „wojną” lub „inwazją” – ustalił dziennik...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Legion Międzynarodowy tworzą obecnie ochotnicy z 52 państw świata – przekazał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

– Mobilizacja jest po prostu imponująca. Nie zatrudniliśmy ich, nie motywujemy ich w żaden sposób. To jest ich chęć walki po stronie dobra – dodał.

Łączna liczba wniosków o przystąpienie do Legionu Międzynarodowego przekroczyła już 20 tys., ale nie wiadomo, ile z tych osób jest już na Ukrainie.

Zobacz także:   Legion międzynarodowy w drodze na Ukrainę. Ujawniono liczbę

W sobotę Ukraina uruchomiła stronę internetową z informacjami dla obcokrajowców, którzy chcą wstąpić do Legionu Międzynarodowego, by bronić kraju przed inwazją Rosji. Twórcy witryny fightforua.org doradzają, by najpierw skontaktować się z ambasadą Ukrainy w swoim kraju i ustalić jakie dokumenty oraz sprzęt są potrzebne lub zalecane.

Następnie odbywa się rozmowa z attache wojskowym i uzyskuje się wizę u konsula. Potem należy złożyć wniosek o przyjęcie do służby w ukraińskich siłach zbrojnych.

Polska zaoferowała Amerykanom MiG-i. Jest stanowisko Pentagonu

– Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego –...

zobacz więcej

Legion międzynarodowy. Ochotnicy z całego świata


„To nie tylko wojna Ukraińców, to wojna Zachodu” – powiedział stacji ITV Brytyjczyk działający już w Legionie Międzynarodowym.

21-letni Mark (imię zmienione) zaznaczył, że zrezygnował z pracy, by walczyć. Dodał, że wielu ochotników to mężczyźni z doświadczeniem wojskowym.

Zobacz także:   „Legion międzynarodowy”. Ukraina: Mamy już tysiące zgłoszeń!

Przyznał, że Rosjanie mordują cywilów i bombardują miasta. – Musimy więc użyć siły, aby usunąć ich z tego kraju – ocenił zapewniając, że zostanie na Ukrainie tak długo, jak będzie to niezbędne. „Wygrajmy razem!” – napisano na profilu Sił Zbrojnych Ukrainy udostępniając nagranie ochotników z Azerbejdżanu. Zdjęcia w sieci wskazują, że na miejscu są m.in. obywatele Brazylii.

„Legion Międzynarodowy wykonuje już misje bojowe” – zaznacza powołując się na resort obrony Ukrainy „KyivPost”. „Białorusinów są setki, liczba rośnie” – zapewniła z kolei dziennikarka z Mińska Hanna Liubakova.

Na Twitterze zapewniała, że nawet w białoruskiej armii jest bunt wobec rosyjskiej agresji.

W sieci pojawiają się informacje, że wśród ochotników do obrony Ukrainy przed rosyjską napaścią znalazł się nawet były minister obrony Gruzji.

„Pierwsi weterani izraelskich sił specjalnych przybyli na Ukrainę, aby walczyć po stronie Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji” – donosi odessa-journal.com. Nie wiadomo, ile dokładnie jest ochotników z tego państwa, ale informacje o przylocie weteranów z Izraela potwierdził nawet jeden z ukraińskich parlamentarzystów. Według ukraińskich sił zbrojnych ochotnicy Legionu Międzynarodowego pochodzą nawet z odległych państw takich jak Meksyk czy Indie. Wśród wolontariuszek na Ukrainie jest wiele kobiet z Białorusi. Na jednym z nagrań opublikowanych w sieci pokazano Brytyjczyków, jadących na Ukrainę pociągiem. Jak zaznaczali, większość z nich identyfikuje się jako byli wojskowi. Ochotnicy Legionu Międzynarodowego są wyposażeni we własny sprzęt i wojskową odzież.

Zbrodnie wojenne i gwałcenie kobiet nie powinny mieć miejsca – zaznaczył jeden z ochotników Legionu Międzynarodowego. Legion Międzynarodowy będzie działać w ramach sił obrony terytorialnej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że są do niego zaproszeni ci, którzy chcą „przyłączyć się do oporu wobec rosyjskiego okupanta i obrony bezpieczeństwa światowego”.

„Będzie to kluczowy dowód waszego wsparcia dla naszego kraju” – powiedział. Wśród tych, którzy odpowiedzieli na ten apel najszybciej, byli obywatele Ukrainy. „Berliner Zeitung" poinformował w środę, że wielu Niemców zgłosiło się na ochotnika do armii ukraińskiej.

Według gazety powołującej się na ukraińskie kręgi rządowe, obecnie na Ukrainie przebywa już prawie tysiąc Niemców.

Ich zdaniem, tylko w pierwszym tygodniu wojny na Ukrainę pojechało prawie 500 obywateli niemieckich.

– Mamy tysiące chętnych – powiedział o Legionie Międzynarodowym Wołodymyr Zełenski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej