RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemiecki burmistrz nie chce ukraińskich uchodźców. Boi się o Nord Stream 1 i 2

Z Ukrainy uciekło już przed wojną ok 2 mln osób (fot. PAP/Łukasz Gągulski, twitter.com/OZlive)
Z Ukrainy uciekło już przed wojną ok 2 mln osób (fot. PAP/Łukasz Gągulski, twitter.com/OZlive)

Najnowsze

Popularne

Burmistrz Lubmina Axel Vogt polecił, aby w jego mieście nie przyjmować uchodźców z Ukrainy. Wydał wręcz zakaz tym Niemcom, którzy chcieliby pomóc uciekającym przed wojną kobietom i dzieciom. Jak wyjaśnił, najważniejsze w tej chwili powinno być zapewnienie bezpieczeństwa gazociągom z Rosji.

Morawiecki chce namówić Niemcy i Paryż do nowych sankcji. „To byłby cud”

Polska przekonała wiele państw UE, że na Rosję trzeba nałożyć sankcje. Nie zostały nimi jednak objęte dwa najważniejsze banki. Premier Mateusz...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W związku gmin Amt Lubmin (w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie), którego miasto jest stolicą, zbiegają się rosyjskie gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2. W pobliżu znajduje się tymczasowe składowisko odpadów jądrowych - wylicza dziennik „Ostsee-Zeitung”.

Za przyjmowaniem ukraińskich uchodźców opowiadają się natomiast władze powiatu Vorpommern-Greifswald.

Zobacz także:   Niemcy sprzeciwiają się blokadzie rosyjskiego gazu, ropy i węgla

Burmistrz Axel Vogt zarządził, by w Luminie nie organizowano ani nie zapewniano zakwaterowania uciekinierom z Ukrainy. Zakaz dotyczy również zakwaterowania w sąsiednich gminach Bruenzow, Wusterhusen, Rubenow i Kroeslin – wynika z pisma burmistrza, z treścią którego zapoznała się gazeta.

Zarządzenie ma na celu ochronę społeczeństwa, gości oraz przedsiębiorstw. „W przypadku ataku istnieje niebezpieczeństwo, że jego skutki mogą dotknąć także okoliczne gminy” – napisano w uzasadnieniu zakazu.

Burmistrz ocenia, że pomoc Ukraińcom mogłaby się wiązać z zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej, która mogłaby się stać celem ataków w związku z wojną na Ukrainie.

Rosjanie zabili mistrza Ukrainy w zapasach sambo i jego rodzinę

W wyniku rosyjskich nalotów na miasto Sumy życie stracił 16-letni mistrz Ukrainy w sambo. Ataku nie przeżyli też członkowie jego rodziny.

zobacz więcej

„W świetle pierwszych konkretnych podejrzeń lub przestępstw popełnionych w ostatnich dniach oraz aktualnych ocen ryzyka należy przyjąć, że w rejonie przemysłowym panuje stan podwyższonego zagrożenia” – pisze Vogt.

Jego zdaniem istnieją obawy, że infrastruktura o dużym znaczeniu gospodarczym może stać się celem ataków w związku z wojną na Ukrainie.

Zobacz także:   Schroeder jak Hitler? Sondaż: Niemcy chcą go wykluczyć z SPD

Pytana przed tygodniem przez redakcję gazety policja nie wiedziała o żadnych przestępstwach w tej sferze.

Portal NDR pisze, że starosta powiatu Vorpommern-Greifswald, Michael Sack, zapowiedział, iż zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy zostanie zorganizowane na terenie całego powiatu, nie wyłączając Lubmina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej