RAPORT

Pogarda

Polska zaoferowała Amerykanom MiG-i. Jest stanowisko Pentagonu

Myśliwce MiG-29. Czy trafią na Ukrainę? (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Myśliwce MiG-29. Czy trafią na Ukrainę? (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Najnowsze

Popularne

– Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego – stwierdził rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do polskiej oferty przekazania myśliwców. Podkreślił, że sprawa będzie analizowana, ale realizacja planu jest mało prawdopodobna.

ONZ powiela rosyjską propagandę. Zabrania urzędnikom używania słów „inwazja” i „wojna”

Organizacja Narodów Zjednoczonych wysłała e-maile do pracowników, aby nie nazywać sytuacji na Ukrainie „wojną” lub „inwazją” – ustalił dziennik...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

We wtorkowym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau stwierdził, że polskie władze są gotowe „niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki”.

„Jednocześnie Polska zwraca się do USA o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych” – napisano.

Zobacz także:   Jest decyzja w sprawie polskich myśliwców

Pojawiły się spekulacje, że w dalszej perspektywie sprzęt mogliby sobie jakoś odebrać Ukraińcy.

Teraz w sprawie pojawił się komentarz rzecznika Pentagonu. John Kirby ocenił, że polska propozycja „odzwierciedla złożoności kwestii przekazania maszyn”.

Macron apeluje o szacunek do Rosji

Konieczne jest kontynuowanie dialogu z przywódcami nawet wtedy, gdy pojawiają się różnice, ponieważ w końcu nastąpi powrót do stołu negocjacyjnego...

zobacz więcej

– Perspektywa myśliwców będących w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych, odlatujących z bazy USA/NATO w Niemczech w przestrzeń powietrzną nad Ukrainą, która jest w sporze z Rosją, budzi poważne wątpliwości dla całego sojuszu NATO – oświadczył Kirby dodając, że nie jest jasne, czy istnieje ku temu solidne uzasadnienie.

Zobacz także:   Premier Morawiecki: Putin nigdy się nie zatrzyma [WIDEO]

– Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi sojusznikami z NATO w tej kwestii i związanych z nią trudnych wyzwaniach logistycznych, ale nie uważamy, aby propozycja Polski była możliwa do utrzymania – dodał.

Rzecznik Pentagonu podtrzymał wcześniejsze stanowisko, że decyzja o przekazaniu Ukrainie polskich samolotów należy ostatecznie do polskiego rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej