RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tysiąc osób ewakuowano z oblężonego Charkowa dzięki polskiej organizacji

Część uchodźców jest już w Polsce (fot. PAP/Wojtek Jargiło, zdj. ilustracyjne)
Część uchodźców jest już w Polsce (fot. PAP/Wojtek Jargiło, zdj. ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Z oblężonego Charkowa na wschodzie Ukrainy udało się w ostatnich dniach ewakuować tysiąc osób. Poinformowało o tym Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które zorganizowało wywóz cywilów. Część z Ukraińców trafiła już do Polski.

Gdy Polska pomaga uchodźcom, Ochojska na forum PE oskarża rząd

– Rządzący niweczyli przez ostatnie lata wizerunek Polski gościnnej i otwartej na uchodźców – oświadczyła w Parlamencie Europejskim deputowana PO...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Przygotowania do ewakuacji rozpoczęły się tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od kilku lat pomaga we wschodniej Ukrainie, dlatego całą operację przeprowadziło poprzez własnych pracowników.

Aleksandra Mizerska z PCPM powiedziała, że wszyscy ewakuowani cywile zostali przewiezieni na zachód kraju, a część jest już w Polsce.

– Najmłodsza z tej grupy dziewczynka ma trzy miesiące. Widzę też ludzi po sześćdziesiątce, sporo dzieci w wieku szkolnym, parę kotów i psów. Wszyscy są bardzo zmęczeni, a kilka osób będzie potrzebowało opieki psychologicznej, którą też ogarniamy – dodała Mizerska.

Charków to miasto, które jest teraz najmocniej ostrzeliwane przez Rosjan. Miejscowe władze twierdzą, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Charkowie zginęło 170 cywilów.

Przeczytaj także: Ukraiński ambasador do Niemców: Ile dzieci zamordują, zanim zakręcicie kran?

Według ONZ od początku rosyjskiej napaści z Ukrainy wyjechały ponad 2 mln osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej