RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Zadzwońcie po milicję!”

Fot. NN, zbiory Ośrodek KARTA
(Fot. NN, zbiory Ośrodek KARTA)

Podziemne nagrania punk rockowe, pokazy filmów i dyskusje przygotował w 30. rocznicę stanu wojennego warszawski Dom Spotkań z Historią. Wstęp wolny. Adres – Karowa 20.

Na godzinę 18 zaplanowano rozmowę na temat książki „Biznes patriotyczny” Mateusza Fałkowskiego, poświęconej działalności CDN, jednego z najważniejszych wydawnictw podziemnych lat 80. Oprócz autora mają być obecni: Czesław Bielecki, prof. Andrzej Koźmiński i prof. Antoni Dudek. Po spotkaniu krótki koncert Jacka Kleyffa.

O godzinie 20 rozpocznie się dyskusja o podziemnym rocku. Gościem będą muzycy z grupy Big Cyc, którzy swoją najnowszą płytę – „Zadzwońcie po milicję!” – dedykowali podziemnym kapelom, radykalnym i odważnym artystom tamtych czasów. Wyszukali i wykonali autentyczne podziemne utwory rockowe z lat 1982-1989. Przesłuchali chałupnicze, undergroundowe produkcje – nagrania z koncertów, prób, podziemnych imprez.

Materiał muzyczny zmiksowali z dźwiękiem milicyjnych syren, z radiowymi rozmowami milicjantów pacyfikujących demonstracje i okrzykami demonstrantów. Słychać m.in. tytułowe „Zadzwońcie po milicję!”. Muzycy nie odmówili sobie umieszczenia na płycie – obok piosenek grup Miki Mousoleum, Brzytwa Ojca, Karcer, Cela nr 3 i Współczynnik Inteligencji – fragmentów przemówień gen Jaruzelskiego czy konferencji prasowych Jerzego Urbana.Spotkanie poprowadzi Tomasz Kasprzyk. Wśród gości znajdą się Mirosław Pęczak oraz Krzysztof Skiba i Jacek Jędrzejak z Big Cyca. Na pewno będzie okazja, żeby zanucić: „Lała się krew, płonęła benzyna, gaz wyciskał łzy”.

Na 16 grudnia, piątek, zaplanowano maraton filmowy „W innym stanie. 13/12/1981”. I tak: o godz. 14 pokazane zostaną „Notatki stanu wojennego w reż. Ireneusza Englera, film z 1996 roku, o 15.45 –„Zawrócony” Kazimierza Kutza, z roku 1994; o 18.15 „Śmierć jak kromka chleba” Kutza z tego samego –1994 roku.

Wieczorem w piątek, o godzinie 20.30, impreza „Punk rock books! Konjo i Grabowski”, czyli spotkanie autorskie z Krzysztofem Grabowskim, założycielem Dezertera, oraz Pawłem Konjo Konnakiem, autorem książki „Gangrena – mój punk rock song”, (wyd. Narodowe Centrum Kultury, 2011). Konnak pisze o muzycznym podziemiu stanu wojennego oraz historii swojej rodzinny wywodzącej się z Kaszub. W trakcie spotkania zostanie także zaprezentowana książka Krzysztofa Grabowskiego „Dezerter – poroniona generacja?” (wyd. Kayax, 2010).Nieco później – o godzinie 22 – odbędzie się projekcja filmu „Dezerter, nie ma zagrożenia” w reżyserii Pawła Konnaka, produkcji z 1994 roku. Dokument przedstawia historię jednej z najważniejszych formacji alternatywnego rocka w Polsce. Ukazuje dylematy całego środowiska kontrkultury lat 80. Oprócz unikatowych materiałów archiwalnych – zapisów koncertów – zawiera fragmenty wywiadów i teledyski.

(Fot. NN, zbiory Ośrodek KARTA)
(Fot. NN, zbiory Ośrodek KARTA)
(Fot. NN, zbiory Ośrodek KARTA)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej