RAPORT

Pogarda

Macron apeluje o szacunek do Rosji

Władimir Putin rozmawiał z Emmanuelem Macronem przez i w trakcie agresji na Ukrainę (fot. Chesnot/Getty Images)
Władimir Putin rozmawiał z Emmanuelem Macronem przez i w trakcie agresji na Ukrainę (fot. Chesnot/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Konieczne jest kontynuowanie dialogu z przywódcami nawet wtedy, gdy pojawiają się różnice, ponieważ w końcu nastąpi powrót do stołu negocjacyjnego – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania z wyborcami w paryskiej gminie Poissy. Podkreślił, że „Rosja i jej obywatele muszą być traktowani z szacunkiem”.

ONZ powiela rosyjską propagandę. Zabrania urzędnikom używania słów „inwazja” i „wojna”

Organizacja Narodów Zjednoczonych wysłała e-maile do pracowników, aby nie nazywać sytuacji na Ukrainie „wojną” lub „inwazją” – ustalił dziennik...

zobacz więcej

Macron wezwał także do „zrobienia wszystkiego, aby zapobiec eskalacji i ekspansji działań wojennych” na Ukrainie.

– Nie da się zachować trwałego pokoju, jeśli Rosja nie będzie uczestniczyć w budowaniu kompleksowej architektury bezpieczeństwa na naszym kontynencie, ponieważ nakazuje to historia i geografia – stwierdził francuski prezydent, cytowany przez agencję TASS. – Naszym obowiązkiem jest zachowanie wszystkich więzi, które możemy zachować – dodał.

Według Macrona, nadal potrzebny jest dialog z narodami rosyjskim i białoruskim. Ocenił, że trzeba go prowadzić z pomocą przedstawicieli świata kultury, środowisk naukowo-technicznych oraz organizacji pozarządowych.

Macron, który w kwietniowych wyborach prezydenckich będzie ubiegał się o reelekcję, rozmawiał z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem zarówno przed wybuchem wojny na Ukrainie, jak i po rozpoczęciu działań wojennych. Rozmowy nie przyniosły żadnych rozstrzygnięć.

W poniedziałek wywiadzie dla jednej z telewizji zarzucił Putinowi „hipokryzję i cynizm” w sprawie uchodźców z Ukrainy. – Wszystko to nie jest poważne. To moralny i polityczny cynizm, który uważam za nie do zaakceptowania – dowodził. Wskazał, że obietnica ochrony ludności cywilnej z jednoczesnym umożliwieniem jej ucieczki jedynie do Rosji lub na Białoruś, to czysta hipokryzja.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej