RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki: Putin nigdy się nie zatrzyma [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził we wtorek Londyn i Oslo (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził we wtorek Londyn i Oslo (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Gdziekolwiek w Europie byśmy nie mieszkali, musimy być świadomi, że Ukraińcy bronią nie tylko swojej niepodległości i suwerenności, ale też całej Europy. Putin nigdy się nie zatrzyma, będzie stale rozszerzał swoje imperium – powiedział po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem premier Mateusz Morawiecki. – Chcielibyśmy wprowadzenia jak najsurowszych i najbardziej dotkliwych sankcji wobec Rosji – podkreślił.

Prezydent Duda: Duch Ukraińców daje olbrzymią siłę w walce z materią [WIDEO]

Z podziwem obserwuję walkę narodu ukraińskiego o wolność, o własne państwo, o niepodległość – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia...

zobacz więcej

– Wzywam Komisję Europejską i naszych kolegów z Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla – powiedział w Oslo Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu premier podkreślił, że do końca tego roku gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy. – Będziemy pompować 10 mld metrów sześciennych gazu z Norwegii. Dzisiaj wiemy, że będziemy niezależni od rosyjskiej ropy i gazu – powiedział.

Premier: Owocna wizyta w Oslo


Jednocześnie wezwał Komisję Europejską i państwa Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia „pożądanej niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla”. Dodał, że będzie to najtrudniejsze w przypadku gazu. – Na tym polega rola Norwegii, która jest tak bogata w zasoby naturalne. Dlatego ta wizyta (w Oslo) była tak bardzo owocna – zaznaczył szef polskiego rządu.

Szef polskiego rządu wyraził uznanie dla walczących Ukraińców. – Od co najmniej dwóch tygodni Ukraińcy stawiają bohaterski opór przed rosyjską inwazją. Gdziekolwiek w Europie byśmy nie mieszkali, musimy być świadomi, że Ukraińcy bronią nie tylko swojej niepodległości i suwerenności, ale też całej Europy. Putin nigdy się nie zatrzyma, będzie stale rozszerzał swoje imperium – wskazał. – Norwegia, Finlandia tak jak państwa bałtyckie graniczą z Rosją, dlatego powinniśmy wspólnie zadbać o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Musimy być w obecnych czasach zjednoczeni i silni, gdyż mamy przed sobą spore wyzwania – zaznaczył premier.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jeden z dziennikarzy przywołał słowa brytyjskiego ministra obrony Bena Wallece'a, który we wtorek powiedział, że „Wielka Brytania poprze Polskę, jeśli ta zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce”. Morawiecki został w tym kontekście zapytany, czy Polska jest gotowa do przekazania całej floty MiG-29 na Ukrainę i czy w ramach tego projektu zostaną one przekazane do dyspozycji USA.

– Decyzje o dostawie broni ofensywnej muszą być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie. Nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków, ponieważ nie jesteśmy stroną tej wojny. Trzeba podkreślić, że ani Polska, ani NATO nie są stronami tej wojny – odpowiedział. – Możemy przekazać samoloty do bazy (NATO) Ramstein, ale nie jesteśmy gotowi na samodzielne kroki – powiedział Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej