RAPORT

Pogarda

„Staliśmy się wielką armią”. Przemówienie Zełenskiego w brytyjskim parlamencie [WIDEO]

Członkowie parlamentu oklaskiwali prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego (fot.)
Członkowie parlamentu oklaskiwali prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego (fot.)

Najnowsze

Popularne

Musimy tę wojnę prowadzić. Nie chcemy tracić tego, co mamy. Tego, co jest nasze. Ukrainy. Tak jak wy nie chcieliście stracić waszej ojczyzny, gdy zaatakowali was Niemcy podczas II wojny światowej – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do członków brytyjskiego parlamentu poprzez łącza internetowe. – Wszyscy chwyciliśmy za broń. (...) Wszyscy poczuliśmy wielką siłę naszego narodu, która pomoże nam wygonić stąd okupanta. Staliśmy się wielką armią – podkreślił.

Szef NATO: Musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec rozlaniu się konfliktu poza Ukrainę

Musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec rozlaniu się tego konfliktu poza Ukrainę – powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na...

zobacz więcej

Zełenski zwrócił uwagę na zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskich agresorów. – Były ostrzały. Bomby przeciwko budynkom, bomby przeciwko szpitalom. Ale to nie złamało nas. Rosyjskie czołgi strzelają do elektrowni jądrowej. Świat zobaczył wtedy, że mamy do czynienia z terrorem – wskazał ukraiński przywódca.

Podkreślił, że w czasie rosyjskiej inwazji zginęło do tej pory 50 dzieci. – To są dzieci, które mogły żyć. Ale (...) zabrali je nam – powiedział.

Zełenski: Wybieramy „być”


– „Być albo nie być?”. Znacie to pytanie Szekspira. To pytanie zadaliśmy sobie 13 dni temu. Dzisiaj już wiemy, że wybieramy „być”. (...) Będziemy bronić naszej ziemi, jakakolwiek byłaby za to cena – podkreślił prezydent. – Niech żaden kraj, który miłuje wolność, nie wspiera świata, który atakuje Ukrainę – zaapelował. Ocenił przy tym, że „gwarancje bezpieczeństwa w Europie muszą być budowane od zera”.

Ukraiński przywódca wystosował apel do Londynu i Zachodu. – Wzmacniajcie sankcje przeciwko państwu-terroryście. Zróbcie, co tylko możecie. To, co powinniście robić i to, do czego zobowiązuje was wasza wielkość – wezwał Zełenski. Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił, że Wielka Brytania będzie naciskać na dalsze sankcje wobec Rosji i dostarczanie broni dla walczącej Ukrainy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej