RAPORT

Wojna na Ukrainie

ONZ powiela rosyjską propagandę. Zabrania urzędnikom używania słów „inwazja” i „wojna”

Rosjanie dokonali bezprawnej inwazji na Ukrainę i dokonują zbrodni wojennych (fot. PAP/EPA/VASYL ZHLOBSKY)
Rosjanie dokonali bezprawnej inwazji na Ukrainę i dokonują zbrodni wojennych (fot. PAP/EPA/VASYL ZHLOBSKY)

Organizacja Narodów Zjednoczonych wysłała e-maile do pracowników, aby nie nazywać sytuacji na Ukrainie „wojną” lub „inwazją” – ustalił dziennik „Irish Times”. Rada Najwyższa Ukrainy wyraziła oburzenie, zaś minister spraw zagranicznych zażądał reakcji.

„Jak terroryści i tchórze”. Minister obrony Ukrainy wylicza zbrodnie Rosjan

Rosyjscy żołnierze zachowują się jak terroryści i tchórze – powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w opublikowanym na Twitterze...

zobacz więcej

„Irish Times” wskazał, że autocenzura w ONZ ma na celu „zrównoważenie wrażliwości politycznej”, gdy „potężne państwo członkowskie Rosja rozprawia się z tymi, którzy używają” wyrazu wojna – wskazano w artykule. Organizacja instruuje, żeby używać terminów „konflikt” lub „ofensywa wojskowa” przy opisywaniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która kosztowała życie setek cywilów i zmusiła już dwa miliony osób do ucieczki z ojczyzny.

Postawa ONZ wywołała oburzenie w Kijowie. Rada Najwyższa Ukrainy opublikowała napisane w ostrym tonie oświadczanie. „Dla ONZ po raz kolejny: Trwa wojna na Ukrainie. Nie konflikt itp. Wojna! Rosja zabija ludzi (w tym dzieci) i łamie prawo międzynarodowe! Rosjanie niszczą szpitale, szkoły i budynki mieszkalne. Rosyjscy najeźdźcy strzelają do pojazdów Czerwonego Krzyża i uniemożliwiają ludziom ewakuację!” – wskazano.

„Trudno uwierzyć, że ONZ mogłaby narzucić ten sam rodzaj cenzury, jaki Kreml narzuca teraz w Rosji, zakazując używania słów »wojna« i »inwazja« wśród pracowników ONZ. Wzywam ONZ do szybkiego odrzucenia takich raportów, jeśli są fałszywe. Stawką jest reputacja ONZ” – wezwał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Rzecznik ONZ Stéphane Dujarric wydał oświadczenie dla mediów, w którym zapewnił, że „nie jest tak, że personel został poinstruowany, aby nie używać słów takich jak »wojna« i »inwazja« w celu opisania sytuacji”. Odpowiadając na pytanie „Irish Times” zapewnił, że to „błędne wrażenie” i przekonywał, że nie jest to oficjalna polityka. Przyznał jednak, że mógł zostać wysłany e-mail instruujący personel, aby nie używał tych słów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że żaden e-mail nie został wysłany do pracowników z Nowego Jorku z tymi instrukcjami. Nie kwestionuję autentyczności tego e-maila, ale nie można tego uznać za oficjalną politykę wobec personelu” – podkreślił Dujarric.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej