RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kosiński: Solidarność będzie reprezentować ukraińskie związki zawodowe

„Solidarność” będzie reprezentować ukraińskie związki zawodowe (fot. PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK)
„Solidarność” będzie reprezentować ukraińskie związki zawodowe (fot. PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK)

Najnowsze

Popularne

Wojenna rzeczywistość powoli staje się naszą codziennością. Polacy okazują wsparcie Ukrainie na wszystkich możliwych płaszczyznach. Aktywna na polu międzynarodowych organizacji związkowych jest NSZZ „Solidarność”, która o reprezentowanie ukraińskich interesów została poproszona przez dużą centralę związkową z kraju naszego sąsiada.

Izolacjonizm, szowinizm i zamordyzm. Tak Putin realizuję swoją wizję „ruskiego miru”

Rosjanie wychodzący na ulice w protestach przeciwko wojnie na Ukrainie zdają sobie sprawę, że zostaną potraktowani przez reżim z pełną...

zobacz więcej

We wtorek doszło do telekonferencji między Michałem Wołyńcem, szefem ukraińskiej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (KVPU), a Piotrem Dudą, przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Związkowcy wymienili się bieżącymi informacjami i uzgodnili wspólną strategię wobec rosyjskich central związkowych popierających rosyjską agresję.

Wyrzucić Rosjan ze związkowej rodziny


Michał Wołyniec w kolejnej już rozmowie przekazał szefowi „Solidarności” bieżące informacje o sytuacji na Ukrainie, a szczególnie w Kijowie. Ukraiński związkowiec podziękował Polakom i społeczności międzynarodowej za ogromną pomoc, jaką uzyskuje Ukraina, a także wezwał do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad jego krajem oraz dalszych dostaw broni, żywności i pomocy humanitarnej.

Z kolei Piotr Duda przekazał informacje o tym, jakie działania podejmowane są w sprawie uchodźców. – W Polsce przygotowywana jest specustawa, która umożliwi uchodźcom z Ukrainy osiedlanie się w Polsce i podejmowanie pracy. Będzie nadawany nr PESEL, szykowane są ułatwienia w dostępie do rynku pracy, usług medycznych. Będzie też wsparcie finansowe dla osób przyjmujących uchodźców – zaznaczył przewodniczący „Solidarności”.

W rozmowie nie zabrakło również informacji o przyjmowaniu do związkowych ośrodków uchodźców, zbiórkach pomocowych, czy specjalnym koncie, na które Komisja Krajowa przekazała ponad milion złotych. – Do Spały i Jarnołtówka przyjęliśmy już ponad 200 osób. Głównie matek z dziećmi. We własnym zakresie organizujemy dla nich pomoc, opiekę medyczną i opiekę nad dziećmi – mówił przewodniczący Solidarności.

Odciąć Kreml od kasy, dać Ukraińcom więcej broni. Tylko tak można powstrzymać Putina

Nałożone dotychczas na Rosję zachodnie sankcje są wciąż niewystarczające, by mogły wymusić na Putinie zakończenie inwazji na Ukrainę....

zobacz więcej

Związkowcy zdecydowali, że to „Solidarność” na forum międzynarodowym będzie reprezentowała interesy KVPU. Największy nacisk będzie położony na zajęcie się rosyjskimi centralami związkowymi popierającymi Putina. „Solidarność” i KVPU będą dążyć do wykluczenia Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji.

„Konieczne jest też jasne stanowisko wobec Rady Społecznej Federacji Rosyjskiej (rosyjska komisja trójstronna), która jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Rad Gospodarczych i Społecznych oraz Podobnych Instytucji. W tym stowarzyszeniu działającym przy Międzynarodowej Organizacji Pracy rada pełni obecnie przewodnictwo. Na wniosek ponad 30 organizacji stowarzyszenie na razie zawiesiło swoje działania” – przeczytaliśmy w komunikacie po polsko-ukraińskich rozmowach związkowców. „Oczekujemy jasnego stanowiska Rady Społecznej Federacji Rosyjskiej wobec agresji na Ukrainę. W przeciwnym razie należy ją wyrzucić z tej struktury” – oświadczyli liderzy „Solidarności” i KVPU.

Co ze szkołami?


Na ważny aspekt rosnącej ilości uchodźców w Polsce zwraca uwagę Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, które apeluje do ministra edukacji i nauki o pilne podjęcie rozmów w sprawie trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy nauczyciele i placówki oświatowe. – KSOiW oczekuje natychmiastowego uruchomienia środków finansowych i przeprowadzenia niezbędnych działań legislacyjno-prawnych, aby pracownicy oświaty byli w stanie udźwignąć wyzwania, przed którymi stawia ich kolejny kataklizm. W obecnej sytuacji apelujemy o zaprzestanie likwidacji małych szkół, które mogą stać się miejscem nauki dla przybywających dzieci z Ukrainy – informują związkowcy.

Wcześniej przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność” spotkał się z europejską dyrektor Związków Zawodowych Branży Edukacyjnej (ETUCE). Podczas spotkania omówione zostały problemy i wyzwania, jakim muszą sprostać polscy nauczyciele, aby udzielić dobrze zorganizowanej i odpowiadającej na autentyczne potrzeby pomocy.

Czytaj także: Schwytani Rosjanie przyznają się do morderstw, rabowania i gwałtów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej