RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Schroeder jak Hitler? Sondaż: Niemcy chcą go wykluczyć z SPD

Gerhard Schroeder i Władimir Putin (fot. Pool/Getty Images)
Gerhard Schroeder i Władimir Putin (fot. Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder od lat pracuje w rosyjskich firmach i przyjaźni się z Władimirem Putinem. W najnowszym sondażu Instytutu Badania Opinii Insa ponad 70 proc. Niemców opowiedziało się za wykluczeniem go z partii SPD. Pojawiają się również apele, by odebrać mu tytuł honorowego obywatela miasta Hannover. Niemiecka prasa podkreśla, że wcześniej takie kroki podjęto wobec twórcy III Rzeszy Adolfa Hitlera.

Rubel traci. Macron namawia firmy, aby nie wychodziły z Rosji

Rosja zaatakowała Ukrainę, a na zagranicznych rynkach ma miejsce załamanie rubla. Rosyjska waluta spadła o 8 proc. Tymczasem francuska prasa...

zobacz więcej

W sondażu Instytutu Badania Opinii Insa 74 proc. Niemców opowiedziało się za wykluczeniem byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z partii SPD ze względu na jego związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rosyjskim biznesem.

Wśród wyborców SPD aż 82 proc. chce wyrzucenia Schroedera – pisze dziennik „Tagesspiegel”.

Przypomnijmy, że do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec należy również obecny kanclerz Olaf Scholz.

Zobacz także:   Były kanclerz Niemiec kandydatem do rady dyrektorów Gazpromu

Schroeder nie tylko utrzymuje przyjazne stosunki z rosyjskim przywódcą, ale piastuje również wysokie stanowiska w spółce Nord Stream AG i rosyjskim koncernie energetycznym Rosnieft. Ma również objąć stanowisko w radzie dyrektorów rosyjskiego Gazpromu.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) kilka dni temu wezwał Schroedera do rezygnacji z funkcji w rosyjskich państwowych firmach energetycznych.

Niemcy sprzeciwiają się blokadzie rosyjskiego gazu, ropy i węgla

„Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock sprzeciwiła się sankcjom na gaz, ropę i węgiel z Rosji” – podaje francuska telewizja informacyjna BFM TV....

zobacz więcej

Zaskakujący jest fakt, że niemiecka opinia publiczna latami tolerowała współpracę byłego kanclerza z Władimirem Putinem. Rosyjski przywódca jest odpowiedzialny za ataki zbrojne na wiele państw, a zdaniem ekspertów również za śmierć wielu rosyjskich opozycjonistów.

Dopiero po ataku na Ukrainę w niemieckim społeczeństwie coś drgnęło. Od kilku dni mówi się, że Gerhard Schroeder miałby zostać pozbawiony tytułu honorowego obywatela miasta Hannover.

Zobacz także:   Schröder i inni. „Rosja ma znaczące wpływy w Niemczech i to na najwyższych szczeblach”

Największe gazety w RFN opisywały, że w obronie Schroedera twardo stoi m.in. jego była żona. Kobieta zaznacza, że do tej pory podobny tytuł odebrano tylko Adolfowi Hitlerowi.

Jej zdaniem absurdalna jest sugestia, by za bycie na liście płac Władimira Putina ponosić takie konsekwencje, jakie ponosił twórca Holokaustu, nazizmu i zbrodniarz wojenny Adolf Hitler.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej