RAPORT

Pogarda

Rubel traci. Macron namawia firmy, aby nie wychodziły z Rosji

Najnowsze

Popularne

Rosja zaatakowała Ukrainę, a na zagranicznych rynkach ma miejsce załamanie rubla. Rosyjska waluta spadła o 8 proc. Tymczasem francuska prasa podaje, że prezydent Emmanuel Macron przestrzegł francuskie firmy przed rezygnacją z prowadzenia biznesu w Moskwie.

Coca-Cola i Danone nie opuszczą Rosji? Ogromne kontrowersje

Biznesowi giganci opuszczają rosyjski rynek po zbrodniczych atakach sił Kremla na Ukrainę. Media rozpowszechniały informację, że biznesy w Rosji...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin bombarduje Ukrainę. Biznesowi giganci z całego świata decydują się więc opuścić rosyjski rynek i zawiesić biznesy z Moskwą. Takie kroki ogłosili już m.in. Apple, IKEA, Nike, Adidas, Airbus, Boeing, FedEx, DHL, Shell, BP, Facebook, Google, Disney, Netflix, American Express, MasterCard, Visa, Play Station, Zara, H&M, Reserved czym Mango.

Na rynkach zagranicznych widać załamanie rubla. Rosyjska waluta spadła o 8 proc. w stosunku do dolara – informuje w poniedziałek Agencja Reutera.

Zobacz także:   Luksusowa rosyjska galeria pusta. Sklepy Gucci, Prada, Chanel, Dior zamknięte

Jak podała agencja, rubel spadł o 8 proc., do 130,93 rubli za dolara w notowaniach prowadzonych poza Rosją. Powodem tak gwałtownego spadku jest możliwość zaostrzenia sankcji przez Zachód ze względu na kontynuowanie przez Rosję wojny na Ukrainie.

Kongres USA rozważa wprowadzenie ustawy, która całkowicie zablokowałaby możliwość importu rosyjskich gazu i ropy.

Szef Rady Europejskiej: rasizm na polsko-ukraińskiej granicy to rosyjska propaganda

– Rasizm na polsko-ukraińskiej granicy to rosyjska propaganda – powiedział w niedzielę w wywiadzie dla radia France Inter przewodniczący Rady...

zobacz więcej

Z kolei „Le Figaro” donosi: „Według naszych informacji głowa państwa dyskretnie przyjęła w piątek rano około 15 przywódców francuskich grup handlujących z Rosją. Prezydent Francji zachęcał ich, aby powstrzymali się od pochopnych decyzji.”

W rozmowach mieli również uczestniczyć szefowie ministerstwa gospodarki i finansów, przemysłu oraz rolnictwa.

Zobacz także: >  Te obrazki łamią serce. Pierwsza dama Ukrainy opublikowała zdjęcia dzieci zabitych przez Rosjan

Według dziennikarzy urzędnicy spotkali się z największymi francuskimi firmami z sektora przemysłu, bankowości, energetyki i dystrybucji.

W ostatnich dniach w Polsce jest głośno o działaniach Francji. Tamtejsza telewizja rozpowszechniała nierzetelne oskarżenia pod adresem polskich służb granicznych – o rzekomy rasizm. Z kolei  „Le Figaro” pisało, że Polska nie udziela żadnej pomocy Ukrainie: ani humanitarnej, ani militarnej.

W  państwowej stacji France24 pojawiała się krytyka premiera Mateusza Morawieckiego za naleganie w Berlinie na Niemcy, by zgodziły się na sankcje SWIFT wobec Rosji. Po interwencjach polskich dyplomatów część nieprawdziwych informacji została sprostowana.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej