RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sekretarz stanu USA: „Zielone światło” dla państw NATO na dostarczenie myśliwców Ukrainie

Antony Blinken o dostawach myśliwców na Ukrainę (fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU)
Antony Blinken o dostawach myśliwców na Ukrainę (fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU)

Stany Zjednoczone dały zielone światło państwom NATO, jeśli zdecydują się dostarczyć Ukrainie myśliwce – powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken. To odpowiedź pytania o apel Wołodymyra Zełenskiego, który dzień wcześniej apelował do Kongresu o dostawę samolotów do walki z rosyjską agresją. Wcześniej w niedzielę Blinken sugerował, że jeśli Polska zdecyduje się na dostawę samolotów Ukrainie, USA „uzupełnią” jej zapasy. Polski rząd podkreśla, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Legion Międzynarodowy na Ukrainie. Tysiące ochotników, w tym byli komandosi

Trzy tysiące ochotników z USA chce wstąpić do Legionu Międzynarodowego, by bronić Ukrainy przed rosyjską inwazją, jeszcze więcej osób zgłasza się z...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Wcześniej w niedzielę podczas wizyty w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, Blinken powiedział, że USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie – informowała agencja Reutera.

– Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty – powiedział na konferencji prasowej Blinken.

Rzecznik rządu: żadne decyzje nie zapadły


Müller odniósł się do tej wypowiedzi na konferencji prasowej w KPRM. – Co do kwestii przekazania samolotów mogę jedynie powtórzyć, że na ten moment żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły – powiedział rzecznik rządu.

– Trwa w tej chwili dyskusja, co do zakresu działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to jest dyskusja, która nadal się toczy, żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły – podkreślił Müller.

Dodał, że pojawią się informacje dotyczące kwestii polskich lotnisk. – To też chciałbym podkreślić, że nie jest prawdziwa informacja, że z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy. To też chciałbym wyraźnie zdementować – podkreślił rzecznik rządu.

Blinken potwierdza: Jest zgoda na wysłanie samolotów


Blinken do sprawy odniósł się także na antenie CBS News, potwierdzając, że USA dały „zielone światło” państwom NATO, jeśli zdecydują się dostarczyć Ukrainie myśliwce.

Ukraina chce zamknięcia przestrzeni powietrznej


Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca na konferencji w KPRM aapelował do wszystkich członków NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

– I to by nam bardzo pomogło w powstrzymaniu dalszych działań wojennych. Oczywiście zdajemy sobie sprawę i apelujemy właśnie o to, że to ma być nasza wspólna sprawa, bo to jest w interesie każdego państwa – powiedział Deszczyca.

Szef NATO Jens Stoltenberg pytany w piątek czy możliwe jest choćby częściowe zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, aby utworzyć korytarze humanitarne, podkreślił, że NATO jasno powiedziało, że na pewno nie wejdzie na Ukrainę – ani na jej ziemię, ani w jej przestrzeń powietrzną.

Zobacz takze: Nowe oświadczenie Zełenskiego. „Zamknijcie niebo dla tych terrorystów”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej