RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kijów: rakiety, które zniszczyły lotnisko, wystrzelono z Naddniestrza. Mołdawia dementuje

Zełenski zaapelował do Zachodu o zamkniecie nieba dla rosyjskich samolotów i rakiet (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Zełenski zaapelował do Zachodu o zamkniecie nieba dla rosyjskich samolotów i rakiet (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rakiety, które zniszczyły lotnisko w Hawryszówce koło Winnicy, miały zostać wystrzelone z terytorium Naddniestrza – twierdziła ukraińska telewizja wojskowa. Zdaniem mołdawskiego ministerstwa obrony nie jest to prawda. W Naddniestrzu, według przedstawicieli władz w Kiszyniowie, „nigdy nie było rakiet manewrujących; są natomiast systemy rakietowe Grad o zasięgu do 20 km”. Mołdawscy urzędnicy twierdzą, że pociski, które spadły na Hawryszówkę, wystrzelono z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym.

Na ratunek lwowskim zabytkom. Rzeźba Chrystusa z Katedry Ormiańskiej przeniesiona do schronu

Cenne zabytki kultury i sztuki są we Lwowie przenoszone do schronów przeciwlotniczych ze względu na groźbę bombardowania. Do jednego ze schronów...

zobacz więcej

Naddniestrze to samozwańcze, nieuznawane przez społeczność międzynarodową państwo na lewym brzegu Dniestru, nad którym faktyczną kontrolę sprawuje Rosja. Stacjonują tam rosyjskie wojska. Formalnie stanowi część Mołdawii. 

Komentując stanowisko władz w Kiszyniowie w sprawie ataku na lotnisko w Hawryszówce portal Ukraińska Prawda zaznaczył, że odległość od domniemanego miejsca startu do celu odpowiada zasięgowi rakiet Iskander. Winnica leży na Podolu, 350 km w linii prostej od morza. 

Informując o ostrzale lotniska prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że spadło tam 8 rakiet. Zginęła co najmniej jedna osoba, a port lotniczy został zniszczony.

– Atak rakietowy. Brutalny i cyniczny. Całkowicie zniszczył lotnisko. Rosjanie wciąż niszczą naszą infrastrukturę, nasze życie, które budowaliśmy my, nasi rodzice i całe pokolenia Ukraińców – powiedział prezydent Zełenski.

Wołodymyr Zełenski zaapelował do Zachodu o zamkniecie nieba dla rosyjskich samolotów, rakiet i rosyjskiej - jak to określił - działalności terrorystycznej. – Macie taką możliwość. Jeśli tego nie zrobicie, jeśli nie dostarczycie nam chociaż samolotów wojskowych, żebyśmy sami siebie mogli obronić, to będzie można wyciągnąć jeden wniosek - wy też chcecie, żeby nas powoli zabijali. Odpowiedzialność leży również po stronie światowych polityków, zachodnich liderów – mówił Wołodymyr Zełenski.

Przeczytaj także: Zełenski: Prowadzimy ciężką wojnę, rujnowane są miasta, zabijane są dzieci

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej