RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejny kraj wzywa swoich obywateli do opuszczenia Rosji

Kanadyjczycy powinni natychmiast wyjechać z Rosji (fot. PAP/EPA/Armando Babani, zdj. ilustr.)
Kanadyjczycy powinni natychmiast wyjechać z Rosji (fot. PAP/EPA/Armando Babani, zdj. ilustr.)

Kanadyjski rząd zalecił Kanadyjczykom będącym w Rosji natychmiastowe opuszczenie tego kraju. Komunikat został opublikowany w sobotę późnym popołudniem czasu miejscowego. Ostrzeżono przed możliwością nagłego pogorszenia się sytuacji.

Rosja coraz bardziej agresywna. Ważna decyzja Departamentu Stanu USA

Departament Stanu USA wydał w sobotę nowe ostrzeżenie dla Amerykanów przebywających w Rosji, radząc im natychmiastowe opuszczenie tego kraju między...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

– Należy unikać wszelkich podróży do Rosji w związku ze skutkami zbrojnego konfliktu z Ukrainą, wśród których są ograniczone możliwości przelotu i restrykcje nałożone na transakcje finansowe. Jeśli jesteście w Rosji, powinniście natychmiast opuścić ten kraj, dopóki istnieją możliwości wykupienia podróży – napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie rządu Kanady.

Ostrzeżono też, że sytuacja może pogorszyć się w każdej chwili, a możliwości pomocy ze strony kanadyjskich służb konsularnych mogą zostać ograniczone.

W komentarzu wskazano, że 24 lutego br. Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na Ukrainę, a Kanada, tak jak wiele krajów, ograniczyła możliwości transakcji finansowych z Rosją oraz możliwości podróży. Rosja wprowadziła podobne ograniczenia w reakcji na sankcje.

Komunikat przypomina też, że w piątek rosyjski parlament przyjął ustawę, która „znacząco ogranicza swobodę wypowiedzi na temat obecnej sytuacji”. W związku z tym Kanadyjczykom zalecono m.in., by jeśli znajdują się jeszcze w Rosji, nie dyskutowali na temat sytuacji na Ukrainie, nie wypowiadali się publicznie za sankcjami wobec Rosji i nie publikowali informacji „które lokalne władze uważają za nieprawdziwe”.

Przeczytaj także: „WSJ” o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. „Wielu wolontariuszy przyjmuje uchodźców”

– Choć skutki nowego prawa są wciąż niejasne, można zostać za to zatrzymanym lub ukaranym grzywną – podkreślono w komunikacie. Jeszcze w piątek publiczny kanadyjski nadawca CBC poinformował, że ze względu na ryzyko dla dziennikarzy i innych pracowników czasowo zawiesił przekazywanie informacji bezpośrednio z Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej