RAPORT

Pogarda

Brytyjski tygodnik: Polska zachowuje się jak humanitarne supermocarstwo

Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy na Dworcu Zachodnim w Warszawie (fot. Radosław Poszwiński/portal tvp.info)
Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy na Dworcu Zachodnim w Warszawie (fot. Radosław Poszwiński/portal tvp.info)

Najnowsze

Popularne

Polska stoi w obliczu prawdopodobnie największej fali uchodźców od czasów II wojny światowej i reaguje na nią z ogromną życzliwością – komentuje brytyjski tygodnik „Spectator”. W ciągu 10 dni od rozpoczęcia rosyjskiej napaści do Polski przybyło blisko 830 tys. uchodźców. Komentator tygodnika ocenia, że „obsesja” zachodnich mediów na punkcie rzekomego rasizmu w Polsce jest „krótkowzroczna” i „ksenofobiczna” w stosunku do Polaków i Ukraińców. „Polska zachowuje się jak humanitarne supermocarstwo – a mimo to duża część brytyjskich mediów wolałaby po prostu krzyczeć o rasizmie” – czytamy.

Rosyjski rządowy samolot okrąża Europę i leci do USA

Rosyjski samolot Ił-96 zbliża się do Waszyngtonu. Z mapy w serwisie Flightradar24, który umożliwia śledzenie lotów, wynika, że rządowa maszyna...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 827,6 tys. uchodźców – poinformowała w sobotę po południu Straż Graniczna.

Nawet dwa miliony uchodźców z Ukrainy w Polsce


Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

Kilka dni temu stacja BBC opublikowała wywiad z Nigeryjczykiem, który skarżył się na funkcjonariuszy na granicy polsko-ukraińskiej. Materiał sugerował, że polska Straż Graniczna traktuje ludzi na granicy „jak zwierzęta” i gorzej odnosi się do imigrantów z Afryki czy Indii. Skandaliczne nagranie, które wywołało lawinę komentarzy, zniknęło już z internetu.

Czytaj więcej w artykule reportera portalu tvp.info, który osobiście relacjonował sytuację z terytorium Ukrainy. Teraz także inne brytyjskie media dystansują się od doniesień krytycznych wobec Polaków i polskich służb.

Wicenaczelny „Spectatora” docenia postawę Polaków


Tygodnik „Spectator” ocenia wręcz, że Polska „zachowuje się jak humanitarne supermocarstwo”. Przytacza przy tym opinię unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego, który szacuje, że całkowita liczba uchodźców z Ukrainy do Polski może sięgnąć nawet dwóch milionów osób.

„Dla porównania, w kryzysie migracyjnym z 2015 r., który spowodował tak wiele politycznego zamieszania w Europie, z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu przybyło 1,3 mln migrantów. Należy podkreślić, że Polska przyjęła już do dwóch milionów migrantów ekonomicznych z Ukrainy od początku konfliktu na wschodzie tego kraju w 2014 roku” – podkreśla w swoim komentarzu zastępca redaktora naczelnego „Spectatora” Freddy Gray.

Zobacz także: Politico: Napływ uchodźców z Ukrainy wywołuje w Polsce wielki odruch serca

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej