RAPORT

Pogarda

Rosyjski rządowy samolot okrąża Europę i leci do USA

Rosyjski rządowy Ił-96 leci do USA (fot. aviation-images.com/Universal Images Group via Getty Images; Flightradar24.com)
Rosyjski rządowy Ił-96 leci do USA (fot. aviation-images.com/Universal Images Group via Getty Images; Flightradar24.com)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski samolot Ił-96 zbliża się do Waszyngtonu. Z mapy w serwisie Flightradar24, który umożliwia śledzenie lotów, wynika, że rządowa maszyna wyleciała w sobotę rano z Petersburga i, okrążając zachód Europyj, skierowała się do USA. Z doniesień portalu Nexta powołującego się na rosyjskie MSZ wynika, że samolot ma zabrać rosyjskich dyplomatów.

Tyle zostało z największego samolotu świata

W ramach agresji na Ukrainę Rosjanie również niszczą infrastrukturę – zaatakowali między innymi elektrownię atomową w Zaporożu i zniszczyli...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W tym tygodniu władze Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Kanady zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów w ramach pakietu sankcji nałożonych na ten kraj w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Dyplomatyczno-szpiegowski cios w Moskwę


We wtorek z kolei Stany Zjednoczone poinformowały, że wydalają 12 rosyjskich dyplomatów z nowojorskiej misji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że byli oni zaangażowani w działalność szpiegowską.

To właśnie z tą decyzją może mieć związek misja rosyjskiego samolotu rządowego, wysłanego w sobotę z Petersburga na zachodzie Rosji do Waszyngtonu. Według kanału Nexta TV, powołującego się na rosyjskie MSZ, jego celem jest zabranie z USA rosyjskich dyplomatów.

Trasa rosyjskiego samolotu


W serwisie Flightradar24 widać trasę lotu oznaczonego numerem RSD088. Zaznaczono, że jest to Ił-96, należący do rządowej Specjalnej Eskadry. Samolot ma dotrzeć do Waszyngtonu w sobotę wczesnym wieczorem czasu polskiego (około godz. 14 na wschodnim wybrzeżu USA). Trasa samolotu jest nieprzypadkowa – właśnie z powodu nałożonych sankcji musiał on ominąć przestrzeń powietrzną europejskich państw.

Zobacz także: 101-letni prokurator Trybunału w Norymberdze: Putin powinien trafić za kraty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej