RAPORT

Pogarda

Morawiecki po rozmowie z Blinkenem: Priorytetem wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Najnowsze

Popularne

Rozmawialiśmy o tym, by sankcje były szczelne; żeby nie było banków, które by nie podlegały wyłączeniu z systemu SWIFT – powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem premier Mateusz Morawiecki. – Blinken w pełni zgadza się z koniecznością wzmocnienia flanki wschodniej NATO, umocnienia bezpieczeństwa m.in. Polski; bezpieczeństwo jest dzisiaj absolutnym priorytetem – dodał szef rządu.

MON apeluje do Polaków. Nie przekazuj tych zdjęć i filmów

Z Europy na Ukrainę transportowany jest m.in. sprzęt do obrony przed rosyjską napaścią. „Nie przekazuj i nie upubliczniaj zdjęć, filmów i...

zobacz więcej

Morawiecki powiedział na briefingu prasowym, że spotkanie z Blinkenem dotyczyło obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i wzmocnienia wschodniej flanki – wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich, wojsk NATO.

– Dzisiaj już ta obecność jest bardzo rozległa, mamy ponad 10 tys. żołnierzy amerykańskich i zabiegamy o to, żeby było tutaj ich jak najwięcej. Zabiegamy także o odpowiedni sprzęt wojskowy, który trafia do nas cały czas, żeby bronić naszego nieba, żeby być jeszcze bardziej bezpiecznym – powiedział Morawiecki.

– Przedmiotem naszej rozmowy były także sankcje, które stają się coraz bardziej bolesne dla Moskwy, to bardzo ważne, ponieważ NATO nie jest w stanie wojny z Rosją (...). Jednak chcemy dopomóc w zakończeniu tej wojny i w utrzymaniu suwerenności Ukrainy ľ podkreślił premier.

Szef rządu poinformował, że na spotkaniu z sekretarzem stanu USA omówił też kwestię sankcji na Rosję. – Rozmawialiśmy o tym, aby sankcje były szczelne, tzn. żeby nie było banków, które by nie podlegały wyłączeniu z systemu SWIFT, aby zamrożenie aktywów było możliwie szerokie – powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że sankcje muszą być „miażdżące, zdecydowanie uderzające w machinę wojenną Władimira Putina”. Obecnie z systemu SWIFT nie są wykluczone m.in. rosyjskie Gazprombank i Sbierbank.

teraz odtwarzane
Blinken: USA chce przekazać na pomoc uchodźcom z Ukrainy 2,75 mld dolarów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej