RAPORT

Pogarda

Rekordowe ceny gazu na europejskim rynku

Tranzyt gazu (fot. Shutterstock)
Tranzyt gazu (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Notowania kontraktów na gaz na holenderskim hubie TTF wzrosły w piątek o ok. 18 proc. Po południu notowania kontraktów na najbliższe miesiące przekroczyły po raz pierwszy 200 euro za MWh. „The Guardian” wskazuje, że ma to związek z wojną na Ukrainie, ponieważ „nadal sieje to spustoszenie na rynkach energetycznych, grożąc pogłębieniem kryzysu kosztów utrzymania”.

Ceny gazu znów w górę. Nitką Jamał-Europa surowiec wciąż płynie z Niemiec na wschód

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 5 proc. w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury –...

zobacz więcej

Na otwarciu notowania kontraktów na gaz z dostawą w kwietniu 2022 r. były poniżej 160 euro za MWh, by kończyć dzień powyżej 200 euro. Po południu osiągnęły poziom 211 euro.

Kontrakty z dostawą na maj były notowane nieco niżej, kończąc dzień na poziomie 196 euro. Kontrakty na II kwartał 2022 r. również przekraczały kilkakrotnie 200 euro, nie spadając po południu znacząco poniżej.

Czy są zakłócenia w tranzycie rosyjskiego gazu?


Ukraiński operator przesyłowy GTSOU nie informuje o jakichkolwiek zakłóceniach w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód ukraińskim systemem. Gazprom z kolei zarezerwował na sobotę przepustowości na gazociągu jamalskim dla przesyłu do Niemiec.

Zobacz także: Prezes PGNiG wyjaśnia, skąd obniżka cen gazu dla biznesu


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej