RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co były właściciel Chelsea ma wspólnego z rosyjską inwazją?

Roman Abramowicz (fot. Alex Caparros - UEFA/UEFA via Getty Images)
Roman Abramowicz (fot. Alex Caparros - UEFA/UEFA via Getty Images)

Roman Abramowicz podjął decyzję o sprzedaży Chelsea FC w obawie przed sankcjami ze strony Wielkiej Brytanii. „Daily Mail” ujawnia, że rosyjski miliarder miał udziały w firmie, która produkowała stal do czołgów. Co ciekawe, związane z tym potężne środki przetransferował na swoje konto osiem dni przed wybuchem rosyjskiej inwazji.

Rosja może się po tym nie podnieść. Lista firm, które opuszczają Putina

Tydzień temu Rosja rozpoczęła brutalną inwazję na Ukrainę. Władimir Putin morduje cywilów, w tym kobiety i dzieci. Światowy biznes opuszcza Rosję....

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz potwierdził w środę, że zamierza sprzedać klub Chelsea Londyn, którego właścicielem jest od 2003 r. Decyzja jest związana ze spodziewanym objęciem go przez brytyjski rząd sankcjami.

Od lat mówi się, że Roman Abramowicz przyjaźni się z Władimirem Putinem – odpowiedzialnym za zbrodnie wojenne liderem Rosji.

Zobacz także:   FIFA i UEFA podjęły decyzję w sprawie Rosji

Abramowicz – z majątkiem szacowanym na 9,6 mld dolarów – jest jednym z najbogatszych obywateli Rosji (ma też obywatelstwa Izraela i Portugalii).

Teraz brytyjscy dziennikarze jeszcze ściślej niż zwykle przejrzeli jego finanse. Okazało się, że miliarder miał 28 proc. udziałów w firmie Evraz, gigancie hutniczym zajmującym się produkcją stali do czołgów.

Pieniądze z tego biznesu Abramowicz przetransferował na swoje konto 16 lutego, czyli niewiele ponad tydzień przed agresją Rosji na Ukrainę.

Zobacz także:   Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zmienia decyzję ws. Rosji i Białorusi

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej